Chemia kliniczna krwi

Chemia kliniczna krwi – jakie schorzenia pozwala wykrywać?

Troska o dobry stan zdrowia powinna opierać się na badaniach profilaktycznych oraz diagnostycznych, które pozwalają szybko i sprawnie wykryć nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie. W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z szerokim wachlarzem badań diagnostycznych. Wśród nich niezwykle ważną dziedziną jest chemia kliniczna. Badania krwi i znajdujących się w osoczu związków i substancji chemicznych oraz ich poziomu pozwala na wykrycie bardzo wielu schorzeń. Jakich? Przekonajmy się.

Na czym polegają badania diagnostyczne, opierające się na chemii klinicznej?

Kiedy myślimy o badaniach krwi, większość z nas skupia się na jednym z najczęściej przeprowadzanych, czyli morfologii. To badanie, które ma na celu określenie poziomu poszczególnych krwinek. Chemia kliniczna to znacznie bardziej szczegółowa diagnostyka, polegająca na określeniu poziomu różnorodnych związków chemicznych (takich jak białka, enzymy, czy hormony) i pierwiastków śladowych, które znajdują się w osoczu krwi. Ich poziom może bowiem świadczyć o prawidłowym lub zaburzonym funkcjonowaniu poszczególnych układów i narządów w ciele.

Jakie schorzenia i problemy zdrowotne możemy wykryć dzięki chemii klinicznej?

Nie da się ukryć, że chemia kliniczna daje nam naprawdę sporo możliwości w zakresie diagnozy schorzeń i nieprawidłowego funkcjonowania organizmu. Wystarczy wspomnieć, że mamy do czynienia z kilkunastoma substancjami i związkami chemicznymi, których obecność i stężenie we krwi jest brana pod uwagę. Dlatego też tego typu badania mogą pomóc wykryć problemy z nerkami, krzepliwością krwi, problemy hormonalne, choroby tarczycy, nadnerczy, przytarczyc, trzustki, problemy z pracą serca, choroby przewlekłe, takie jak np. cukrzyca oraz wiele, wiele innych schorzeń. Badania wykonuje się również w przypadku kobiet w ciąży oraz osób, które zmagają się z ogólnym osłabieniem (pomagają wówczas określić jego przyczyny). Słowem, chemia kliniczna znajduje bardzo szerokie zastosowanie i może powiedzieć nam naprawdę wiele o stanie zdrowia pacjenta.

Czy badania biochemiczne krwi wystarczą do postawienia diagnozy?

Chemia kliniczna pozwala na wykrycie zaburzeń parametrów krwi i występujących w jej osoczu związków chemicznych. Daje to więc wskazówkę dotyczącą tego, z jakim organem lub zespołem organów może być problem. Warto jednak pamiętać, że interpretacją wyników badań powinien zająć się lekarz, który swoją diagnozę opiera nie tylko o nie, ale również o szczegółowy wywiad lekarski oraz inne zlecone lub wykonane przez niego badania. Niemniej jednak chemia kliniczna jest niezwykle pomocna w poznaniu przyczyn złego stanu zdrowia pacjenta i często to właśnie wyniki badań krwi naprowadzają lekarza na trop występujących problemów zdrowotnych.

Podsumowując, chemia kliniczna jest niezwykle ważną dziedziną medycyny, która umożliwia szybką, stosunkowo niedrogą, bezinwazyjną, a przy tym bezpieczną dla pacjenta diagnostykę. Nic więc dziwnego, że badania krwi przeprowadza się profilaktycznie, w momencie wystąpienia niepokojących objawów oraz w przebiegu leczenia, by monitorować jego skuteczność.