Jak wybrać plecak szkolny dla dziecka?

Jak wybrać plecak szkolny dla dziecka?

Drodzy Rodzice, wady postawy u dzieci najczęściej powstają w pierwszych latach życia szkolnego. Dzieje się tak, ponieważ dzieci w wieku wczesnoszkolnym bardzo szybko rosną i nie są przystosowane do noszenia ciężkich plecaków. Dodatkowo, w przedszkolu miały zdecydowanie więcej ruchu niż w szkole, a ich sylwetka dopiero się kształtuje. Na szczęście w pierwszych latach nauki dziecka to rodzice mają zasadniczy wpływ na wybór plecaka. Z każdym rokiem może być już pod tym względem trudniej, bo asertywność pociech i ich indywidualny gust często wygrywa z dobrymi radami rodziców dotyczącymi profilaktyki zdrowotnej.

Podstawowa profilaktyka wad postawy u dzieci

Aby zapobiec wadom postawy u dziecka, warto pamiętać o trzech podstawowych zaleceniach:

– regularnie kontrolować postawę ciała waszego dziecka,
– zapewnić dziecku wystarczającą ilość ruchu w ciągu dnia,
– wybrać odpowiedni plecak dla dziecka.

Pamiętajcie! Przez 10 miesięcy w roku dziecko będzie nosić go na plecach każdego dnia!

Oferta plecaków szkolnych jest w obecnych czasach tak szeroka i różnorodna, że niemal każdego może przyprawić o ból głowy. Dlatego w trosce o spokój rodziców i kręgosłupy dzieci spieszymy Wam z pomocą!

Jak wybrać plecak dla dziecka

Choć idealny plecak nie istnieje, warto przemyśleć dobrze wybór i zdecydować się na najbardziej wygodny i przyjazny dla pleców dziecka wariant. Przy zakupie plecaka zwracajcie uwagę przede wszystkim na:

  • usztywnione plecy z anatomicznym tyłem i grubym dnem – są komfortowe i stabilizują sylwetkę, a niesiony ciężar rozkłada się na całą powierzchnię pleców dziecka.
  • szerokie, regulowane i wyprofilowane szelki oraz pas piersiowy – zapewnią równomierne rozłożenie ciężaru plecaka na ramionach oraz umożliwią jego dobre przyleganie do kręgosłupa; szerokość szelek powinna wynosić minimum 4 cm.
  • wagę – plecak musi być lekki, czyli ważyć nie więcej niż 1300g; najnowsze zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego informują ,że plecak nie powinien przekraczać 10-15 procent masy ciała dziecka.
  • rozmiar – powinien być dostosowany do wzrostu dziecka oraz jego postury; ważna jest wysokość, głębokość oraz szerokość, a tył plecaka powinien zaczynać się na wysokości ramion i kończyć na wysokości miednicy dziecka; najlepiej żeby plecak posiadał chociaż jedną przegrodę mieszczącą format A4.
  • odpowiednią liczbę komór, przegródek, kieszonek i schowków – im więcej miejsc na przechowywanie w plecaku tym lepiej, ponieważ dziecku łatwiej będzie utrzymać ład i porządek; pamiętajmy jednak, że duża ilość komór najczęściej idzie w parze z dużą wagą plecaka, a tego chcemy uniknąć; przydatne będą na pewno kieszonki na drobne przedmioty i mała zapinana kieszonka na wartościowe rzeczy (np. pieniądze lub legitymację szkolną).
  • wygląd – najlepiej, żeby dziecko samo wybrało motyw stylistyczny plecaka i jego kolor, ponieważ poczuje się ważne i będzie miało przekonanie, że jego zdanie się liczy; warto unikać plecaków z ulubionymi postaciami z bajek, ponieważ gdy tylko obiekt fascynacji dziecka się zmieni, może ono oczekiwać wymiany plecaka na nowy.
  • elementy odblaskowe – elementy odblaskowe powinny być na tyle duże, aby były widoczne z daleka, co znacząco zwiększy bezpieczeństwo naszego dziecka na drodze; dobrze, gdy są to nie tylko zawieszki (które mogą się urwać), ale też stałe elementy plecaka, takie jak obramowania i naszywki.

Jak uniknąć błędów w wyborze plecaka

Kierując się wymienionymi powyżej wskazówkami, znacznie łatwiej jest uniknąć błędów w wyborze plecaka szkolnego. Problemy pojawiają się często w wyniku zakupu plecaka przez internet bez jego wcześniejszej przymiarki oraz kierowania się wyłącznie jego wyglądem.

Do najczęściej popełnianych błędów należą:

  • niewłaściwy dobór rozmiaru plecaka
  • zbyt duży ciężar plecaka
  • brak wygodnych ergonomicznych szelek
  • brak elementów odblaskowych
  • wybór plecaka jednokomorowego bez dodatkowych kieszonek

Jeśli masz wątpliwości, czy plecak Twojego dziecka jest właściwie dobrany, możesz skorzystać z konsultacji fizjoterapeuty z KidsMedic, który pomoże we właściwej ocenie sytuacji i w razie potrzeby zaleci konkretne zmiany.

Czy plecaki na kółkach są lepsze od tradycyjnych plecaków

Wielu rodziców zastanawia się, czy plecak na na kółkach jest korzystniejszy dla pleców dziecka i jego postawy niż plecak tradycyjnie noszony na plecach. Zespół hiszpańskiej doktorantki Evy Orantes – Gonzalez z Uniwersytetu w Granadzie przeprowadził badania, które porównały jak na postawę wpływają dwa typy noszenia plecaka – na plecach oraz ciągnięcie go za sobą. Wyniki badań wskazały, że plecaki noszone są mniej ergonomiczne z kilku powodów:

 skracają długość kroku: dziecko idzie dłużej i dłuższy czas niesie ciężar na plecach.
– powodują pochylenie sylwetki dziecka do przodu, aby zrównoważyć ciężar na plecach: znacząco zaburza to postawę i zmienia ustawienie miednicy oraz barków dziecka.
– nie dają odpoczynku od niesionego ciężaru: dziecko – na przykład czekając na zmianę świateł na przejściu dla pieszych lub zatrzymując się, żeby porozmawiać z napotkanym kolegą – stale ma
ciężar na plecach i nie odpoczywa od niego.

Eva Orantes sprawdziła także, jak na sposób chodzenia wpływa ciągnięcie przez dzieci plecaków o różnej masie. Analiza otrzymanych wyników ujawniła, że wraz ze wzrostem obciążenia w ciągniętych plecakach dzieci chodziły coraz wolniej, a ich kroki były coraz krótsze. Nie zauważono natomiast zmian w postawie ciała dziecka. Wniosek płynący z badań hiszpańskiej uczonej jest więc jeden – tornister na kółkach jest bardziej ergonomiczny niż ten, noszony na plecach, również nie jest jednak rozwiązaniem idealnym.

UWAGA !!!Jeśli zdecydujecie się na plecak z kółkami pamiętajcie, że ważne jest, aby dziecko ciągnęło plecak naprzemiennie raz prawą, a raz lewą ręką. Jest to bardzo istotne, ponieważ ciągnąc ciężki przedmiot zawsze tą samą ręką, pochylamy ciało w przeciwnym kierunku, aby zrównoważyć obciążenie, co może doprowadzić do skoliozy.

Co zrobić aby plecak dziecka był lżejszy

Bardzo dobrym rozwiązaniem są szafki szkolne, w których dzieci mogą zostawiać swoje książki i zeszyty. Do domu zabierają tylko niezbędne rzeczy. Niestety w wielu szkołach szafki dla uczniów nadal pozostają w sferze marzeń, ale z każdym rokiem świadomość rodziców oraz nauczycieli rośnie i coraz więcej uczniów może korzystać z takiego rozwiązania. Jeśli szkoła nie oferuje dzieciom szafek, warto porozmawiać z dyrekcją i wspólnymi siłami zorganizować fundusze na takie miejsce dla dzieci.

Kluczowe jest również wyrobienie w dziecku nawyku pakowania do plecaka tylko tego, co jest niezbędne. Już od pierwszej klasy tłumaczcie dziecku, dlaczego waga plecaka jest tak bardzo istotna. Przed wyjściem do szkoły zróbcie przegląd plecaka i wspólnie ustalcie, czy na pewno wszystko co zostało do niego spakowane, jest niezbędne. Często okazuje się, że dziecko nosi wszystkie książki na wszelki wypadek lub że postanowiło zabrać do szkoły nadmierną liczbę zabawek. W tej kwestii kontrola rodzicielska jest wskazana.

Właściwe noszenie plecaka to ważna sprawa

Trzeba wziąć pod uwagę to, że nawet najlepiej dobrany plecak nie spełni swojej funkcji, jeśli będzie źle noszony. Plecak zarzucony na jedno ramię i noszony zbyt nisko lub przeładowany, będzie miał fatalne skutki dla rozwoju postawy dziecka. Za ciężki lub źle noszony plecak powoduje bóle kręgosłupa oraz przeciążenie mięśni i układ kostno-stawowego. Nieprawidłowa postawa ciała może zostać z dzieckiem do końca życia, skutkując dolegliwościami bólowymi i różnego rodzaju problemami.

Korekcja wad postawy – trudna, ale możliwa

Jeśli do zmian w układzie kostnym dziecka dochodzi w okresie wzrostu (w wieku szkolnym), są one szczególnie niebezpieczne, ponieważ szybko się utrwalają i trudno je później skorygować. Dlatego tak ważne jest zapobieganie wadom postawy. Ich leczenie jest oczywiście możliwe, ale trudne i czasochłonne. Dzieci w wieku szkolnym mają ponadto zazwyczaj wiele ciekawych zajęć i nie zawsze są chętne do wykonywania ćwiczeń. Jeśli rodzic nie jest pewien, czy postawa dziecka jest prawidłowa,  powinien skontaktować się z fizjoterapeutą dziecięcym. Specjaliści z KidsMedic przeprowadzą dokładne badania i przegląd ciała dziecka i ocenią, czy potrzebuje ono terapii wad postawy. Terapia taka polega przede wszystkim na dobraniu do konkretnego pacjenta odpowiedniego zestawu ćwiczeń korekcyjnych, które należy regularnie wykonywać.

Nauczcie swoje dzieci dbania o własne ciało i o prawidłową postawę oraz regularnie kontrolujcie stan ich kręgosłupów, co pozwoli uniknąć przykrych problemów zdrowotnych w przyszłości.