Opieka nad seniorem — wsparcie osoby starszej w codziennym życiu

Opieka nad seniorem — wsparcie osoby starszej w codziennym życiu

Nasze społeczeństwo wciąż się starzeje, co oznacza, że przybywa seniorów. Mimo że nie stanowią oni mniejszości w naszym kraju, opieka nad nimi pozostawia często wiele do życzenia. I choć 90% rodzin w Polsce samodzielnie zajmuje się swoimi seniorami, to brakuje edukacji i wsparcia w tym zakresie. Na szczęście w Polsce funkcjonują ośrodki, które oferują opiekę nad seniorami — krótkoterminową, długoterminową i całodobową. Jeśli z niej skorzystasz, wcale nie oznacza to, że nie kochasz swojej bliskiej, starszej osoby! Jest wręcz przeciwnie — zapewnisz jej profesjonalne wsparcie w codziennym funkcjonowaniu.

Opieka nad seniorem — kto skorzysta z usług placówek medycznych?

Do ośrodków opiekuńczych kwalifikują się seniorzy, którzy niedawno przeszli hospitalizację, są po operacjach, zawałach, udarach, wylewach. Placówki te powstały z myślą o starszych osobach z niepełnosprawnościami i z trudnościami w codziennym funkcjonowaniu. Z ich usług korzystają seniorzy, którzy nie są zdolni do samoopieki, a ponadto wymagają stałego wsparcia medycznego i pielęgniarskiego.

Jakie wsparcie oferują seniorom ośrodki opiekuńcze?

W ośrodkach opiekuńczych senior korzysta z doskonałej opieki — zarówno, jeśli chodzi o lekarzy, pielęgniarki, rehabilitację, jak i wsparcie terapeutyczne. 

Ośrodki proponujące usługi opieki nad seniorem zapewniają dostęp do zabiegów leczniczych, dzięki którym osoba starsza odzyskuje sprawność, chęć do życia i wigor. 

Seniorzy nie poruszający się samodzielnie otrzymują pełne wsparcie pielęgnacyjne. Personel pielęgniarski dba o to, aby starsze osoby nie cierpiały z powodu odleżyn czy odparzeń. 

Tym, co jest równie ważne, jak podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, są zajęcia w grupie seniorów. To dzięki nim Twoi bliscy odzyskają radość życia. Rozmowy z osobami w zbliżonym wieku i z podobnymi problemami zdrowotnymi, sprawiają, że senior nie czuje się już tak samotny i przestaje zamykać się w sobie. To oczywiście przekłada się na jego stan zdrowia. Poprawia się jego apetyt, co jest niezwykle ważne, ponieważ schorowane starsze osoby zwykle nie chcą przyjmować pokarmów (lub mają z tym problem). 

Przyjazna, rodzinna atmosfera i liczne atrakcje — dzięki nim senior się nie nudzi!

Dobra lokalizacja ośrodków opieki oferujących całodobowe wsparcie seniorom sprawia, że osoby starsze mogą wypocząć na łonie natury. Wiele tego typu placówek znajduje się w otoczeniu parków. Seniorzy na pewno chętnie skorzystają z możliwości rekreacji i pobytu wśród przyrody. 

Osoby starsze uczestniczą w zajęciach grupowych, podczas których rozmawiają i ćwiczą sprawność umysłu (gry rozwojowe i interaktywne). 

Oprócz tego placówka medyczna zapewnia osobom starszym rozwój kulturalny. Seniorzy się nie nudzą, tylko aktywnie spędzają czas (na tyle, jak dalece pozwala im ich stan zdrowia). 

Placówki medyczne dbają nie tylko o medyczną opiekę nad seniorem, zapewniając im wsparcie lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów. Osoby starsze często biorą udział w prelekcjach i wykładach na temat zdrowia, których celem jest propagowanie właściwych nawyków (w tym żywieniowych). 

Samotność wśród seniorów to czynnik, który powoduje zaburzenia funkcji poznawczych i często przyczynia się do chorób neurodegeneracyjnych. Atmosfera w placówkach medycznych jest rodzinna i swobodna — osoby starsze czują się niemal jak w domu. Natomiast w otoczeniu rówieśników, stają się otwarci, radośni i pełni wigoru. 

Zapewnij swojemu starszemu bliskiemu profesjonalną opiekę dzienną lub całodobową. Ty także potrzebujesz odpoczynku i regeneracji, aby móc na nowo przyjąć seniora w domu. Pamiętaj, że wyczerpanie fizyczne i psychiczne powoduje frustrację i gniew, a one nie pomagają w opiece nad seniorem. Ośrodki opiekuńcze wesprą Ciebie i Twoich bliskich!  

Skorzystaj z opieki nad seniorem https://betamed.pl/opieka-nad-seniorem/