Co wziąć pod uwagę przy przeprowadzce do domu seniora?

Decyzja o umieszczeniu seniora w domu opieki — jak rozmawiać na ten temat?

Podjęcie decyzji o zamieszkaniu seniora w domu opieki nigdy nie jest łatwe. W Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że jest to rozwiązanie umożliwiające pozbycie się przykrego obowiązku w postaci opieki nad starszym, schorowanym członkiem rodziny. A przecież w zdecydowanej większości przypadków ludzie decydujący się na ten krok chcą zapewnić swoim bliskim profesjonalną, całodobową pomoc oraz możliwość kontaktu z osobami w tym samym wieku. Jak zatem podejść do tematu, by zostać dobrze zrozumianym? Jak wytłumaczyć seniorowi, ze dom opieki pozwoli mu w pełni korzystać z życia i czuć się bezpiecznie? Podpowiadamy.

Pobyt krótkoterminowy w domu opieki – kiedy warto?

W Polsce większość rodzin stara się samodzielnie sprawować opiekę nad seniorami, nierzadko poświęcając się temu zadaniu w pełni. Nie jest to proste, bowiem wiele osób starszych wymaga wręcz całodobowego nadzoru, co utrudnia wypełnianie obowiązków zawodowych i wykonywanie codziennych czynności, takich jak np. wyjście po zakupy. Z czasem zaczyna to rodzić problemy, niedopowiedzenia i konflikty, które mogą rzutować na relacjach pomiędzy seniorem, a jego opiekunem.

W takich przypadkach oraz w sytuacji, gdy osoba sprawująca opiekę nad seniorem musi czasowo opuścić swoje miejsce zamieszkania, bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z czasowego, krótkiego pobytu w domu opieki. Temat ten dokładniej opisuje artykuł “Krótkoterminowa opieka nad seniorem – na czym polega i jakie są jej zalety?”, w którym przeczytamy o wszystkich zaletach tego typu rozwiązania. Wspólna lektura takiego wpisu pomoże również seniorowi zrozumieć nasze działania i upewni go w przekonaniu, że wszystko to ma na celu wspieranie jego dobrostanu.

Jak rozmawiać z seniorem o przeprowadzce do domu opieki?

W jakich jeszcze sytuacjach warto rozważyć pobyt seniora w domu opieki?

Niestety zdarzają się również sytuacje, gdy nasze możliwości fizyczne oraz psychiczne wyczerpują się, a my nie jesteśmy zapewnić osobie starszej opieki przez całą dobę. W takich przypadkach najlepszym wyborem będzie zaproponowanie seniorowi zamieszkanie w profesjonalnym domu opieki, który zapewni mu nie tylko pomoc wykwalifikowanej kadry, ale również możliwość spędzania czasu z ludźmi w podobnym wieku. Takie rozwiązanie będzie również idealne dla osób, które na stałe mieszkają za granicą, gdzie większość seniorów nie chce się przeprowadzać.

Jak przygotować seniora do przeprowadzki do domu opieki?

Na początek warto pamiętać, że przeprowadzka do domu opieki jest dla osoby starszej prawdziwą życiową rewolucją. Dlatego w żadnym wypadku nie należy tego procesu przyspieszać, tak by senior nie czuł presji i stresu. Warto odpowiednio zaplanować każdy krok, np. zapoznając się z artykułem “Jak spakować seniora do domu opieki? Sprawdź, co zabrać do domu opieki”, w którym znajdziemy praktyczne porady na temat przeprowadzki do domu opieki. Zabranie ze sobą najcenniejszych, pamiątkowych przedmiotów pozwoli seniorowi poczuć się w ośrodku jak we własnym domu i nieco ukoi tęsknotę za dawnym życiem.

Nie zapominajmy również o wizycie zapoznawczej w ośrodku opieki. Miejsca takie jak Holi-Care Dom seniora w okolicach Krakowa, czyli profesjonalny dom opieki dla seniorów stoją otworem dla osób, które chcą najpierw zapoznać się z całym obiektem i mieszkańcami, by w sposób łagodny przygotować się do przeprowadzki. Takie rozwiązanie będzie bez wątpienia lepsze dla psychiki i samopoczucia osoby starszej niż szybkie spakowanie rzeczy i nagłe wywiezienie jej do miejsca, którego nie zna i w którym nie czuje się bezpiecznie.