Wodniak jądra - Derm Estetyka

Wodniak jądra – czym jest i jak go leczyć?

Wodniak jądra to jedna z chorób, dotykający męski układ rozrodczy. Przybiera on postać płynnej torbieli, wypełnionej płynem surowiczym. Na jądrze jest on wyczuwalny jako miękki guzek, przesuwający się pod wpływem dotyku. Choroba ta nie jest początkowo zbyt uciążliwa, przez co często bywa bagatelizowana. Pomimo tego warto jednak podjąć działania, by dalsze powikłania nie doprowadziły do rozrostu torbieli i nie stały się podłożem kolejnych schorzeń.

W jaki sposób powstaje wodniak jądra?

Powodów powstania wodniaka jądra może być kilka. Współczesna medycyna zalicza do nich np. zapalenie najądrza lub jąder, uraz jądra, choroby nowotworowe lub też konsekwencje operacji przepukliny pachwinowej albo żylaków, występujących w obrębie powrózka nasiennego. Wodniak to również efekt nieprawidłowości w procesie zstępowania jąder do moszny. To właśnie z tego powodu wodniak jądra jest bardzo często diagnozowany u chłopców, którzy nie ukończyli jeszcze drugiego roku życia. Po tym czasie powinien on zniknąć samoistnie. Jeśli tak się nie stanie, konieczna jest dalsza diagnoza problemu i dopasowanie rozwiązań do zaistniałej sytuacji.

Jak objawia się wodniak jądra?

Jak wskazuje strona “Wodniak jądra – czym jest i jak go leczyć?“, pierwszym objawem wodniaka jądra nie jest ból ani dyskomfort. To przede wszystkim wyraźne powiększenie worka mosznowego, dotykające najczęściej jego lewą stronę. Wówczas również wyczuwalny będzie miękki guzek, przesuwający się pod wpływem dotyku. W tej fazie nie ma jeszcze trudności z oddawaniem moczu, ani też zmianami, związanymi z kolorem skóry. Dopiero rozwój choroby, a w konsekwencji również wzrost wodniaka, prowadzi do dolegliwości bólowych. Wynikają one z nacisku na jądra. Jeśli wodniak jądra osiągnie spore rozmiary, może powodować problemy z chodzeniem, a nawet niepłodność. Co ważne, bagatelizowanie objawów choroby może doprowadzić nawet do rozwoju nowotworu.

Wodniak jądra - leczenie w Derm Estetyka Gdynia

Jak diagnozuje się wodniaka jądra?

Każde niepokojące powiększenie woreczka mosznowego lub podejrzenie choroby w oparciu o inne objawy, powinno zostać skonsultowane z lekarzem urologiem. To właśnie on będzie najlepszym specjalistą, mogącym zdiagnozować wodniak jądra. Dzieje się to na trzech płaszczyznach. Pierwszą z nich jest badanie palpacyjne, dokonywane przy pomocy rąk. To wstęp do dalszej diagnozy. Obejmuje ona badanie diafanoskopowe oraz ultrasonograficzne. Pierwsze z nich polega na prześwietleniu moszny pacjenta przy pomocy światła, płynącego z latarki. Brak zjawiska przenikania skóry przez światło, sugeruje obecność wodniaka, co dodatkowo potwierdza zauważalny lity blok substancji. Badanie USG pozwala dodatkowo zobrazować skalę problemu.

Jak leczyć wodniaka jądra?

Wodniak jądra może być leczony w dwojaki sposób. Pierwsza metoda polega na jego nakłuwaniu, dzięki czemu możliwe staje się pozbycie zgromadzonego w torbieli płynu. Jest to zabieg prosty, charakteryzujący się dość dużą skutecznością. Niestety, wodniak usunięty w ten sposób często odnawia się, przez co nakłuwanie musi być powtarzane. Drugim sposobem jest operacja, która pozwala na trwałe pozbycie się problemu. W jej trakcie wycinane są osłonki pochwowe w jądrze. Całość odbywa się w znieczuleniu ogólnym, a pacjent pozostaje pod opieką specjalistów jeszcze przez 24 godziny.