Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B – niezbędne zarówno zimą, jak i latem!

Witaminy są związkami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Biorą one bowiem udział w przemianach metabolicznych, podstawowych funkcjach życiowych oraz przemianie materii. Ich aktywność, np. w przemianach enzymatycznych, bardzo często nakłada się oraz uzupełnia nawzajem. Są to jednak związki, których z natury organizm nie produkuje – muszą być zatem dostarczane z zewnątrz.

Witamina B6 – niezwykle ważna podczas suplementacji.

Jest ona nazywana także fosforanen-5-pirydoksalu lub pirydoksyną. Witamina ta z łatwością rozpuszcza się w wodzie. Znajdziemy ją w brokułach, nabiale, ziemniakach, jajach, rybach, drożdżach, bananach, kiełkach pszenicy, produktach pełnoziarnistych, soi, kaszy gryczanej, a także w mięsie: indyku, kurczaku, wątrobie wieprzowej i wołowej. Suplementacja witaminy B6 jest niezwykle ważna dla naszego organizmu. Dzieje się tak dlatego, że podczas obróbki termicznej spora jej część zostaje utracona, a straty te szacuje się na 30 – 50%.

Witamina B6 uczestniczy w dużej ilości niezwykle ważnych procesów zachodzących w naszym organizmie. Przykładem tych procesów może być metabolizm hormonów, kwasów tłuszczowych, węglowodanów, aminokwasów, ale także synteza hemoglobiny oraz neuroprzekaźników. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu szczególnie podczas przyswajania białek, które są rozpuszczalne w tłuszczach oraz tryptofanu.

Właściwości witaminy B6. Podnosi ona odporność, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wpływa na prawidłową pracę serca oraz ciśnienie krwi. Ponadto, jest także koenzymem ponad stu enzymów. Oznacza to, że jest niezbędna, aby związki te prawidłowo funkcjonowały. 

Witaminy z grupy B – poznaj niektóre z nich!

  • Witamina B1 – tiamina. Jej formą aktywną jest koenzym, pirofosforan tiaminy, który bierze udział w przemianie węglowodanów.
  • Witamina B2 – ryboflawina. Aktywnymi formami tej witaminy są nukleotydy flawinowe: mono- i dinukleotyd flawinowy. Jest ona obecna m.in. w siatkówce oraz bierze udział w procesie widzenia po zmierzchu.
  • Witamina B6 – pirydoksyna. Bierze ona udział w przemianach aminokwasów.
  • Witamina PP (B3) – niacyna, nikotynamid. Jest ona koenzymem, który wchodzi w skład dehydrogenaz, które przenoszą wodór na drodze oddychaniu tkankowego. Bierze udział w przemianach insuliny, tyroksyny oraz hormonów steroidowych.
  • Witamina B5 –  kwas pantotenowy (B5) lub pantotenian wapnia. Jest ona składnikiem koenzymu A.

Witaminy z grupy B są niezwykle ważne podczas codziennej suplementacji. Pozwalają one utrzymać pracę organizmu na odpowiednim poziomie oraz z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa, a jednocześnie ułatwiają jego pracę. Warto zwrócić szczególną uwagę na zestaw witamin z grupy B – B complex. W jego skład wchodzą wszystkie witaminy z tej grupy, co zapewnia funkcjonowanie organizmu na najwyższym poziomie.

Artykuł powstał we współpracy z Dobre-suplementy.com.pl, w sklepie znajdziesz suple i witaminy.