Tłuszczak na plecach

Tłuszczaki – dlaczego powstają i jak je leczyć?

Tłuszczaki to guzki w tkance podskórnej, które dzieli się na chirurgiczne i niechirurgiczne. Zazwyczaj nie stanowią one zagrożenia dla życia pacjenta i nie wymagają interwencji chirurga. Najczęściej jednak nie wyglądają zbyt estetycznie i sprawiają spory dyskomfort, dlatego osoby posiadające je mimo wszystko decydują się na ich usunięcie.

Przyczyny powstawania tłuszczaków

Tłuszczaki mogą powstawać w różnych miejscach na całym ciele, ale najczęściej pojawiają się na plecach, karku, ramionach, tułowiu i pośladkach. Dotykając miejsca, w którym powstała ta zmiana wyczuwa się zgrubienie, które można łatwo przesunąć, ponieważ nie jest ono przytwierdzone do podłoża. Tłuszczaki mogą mieć kształt podłużny lub okrągły. Z reguły nie są duże. Zmiany te zazwyczaj nie są groźne dla życia i zdrowia, ale za każdym razem, gdy się pojawią warto skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy należy je usunąć. Szczegółowe informacje na temat usuwania żylaków, można przeczytać  w artykule: “Tłuszczak – usuwanie”, przygotowanego przez specjalistów ze Specjalistycznej Poradni Chirurgii Estetycznej w Gdyni. Jeżeli chodzi natomiast o przyczyny powstawania tłuszczaków nie są do końca znane. Istnieje kilka czynników, które sprzyjają ich powstawaniu. Najbardziej narażone na powstawanie tłuszczaków są osoby w wieku 40 – 60 lat oraz te, u których występował nowotwór oraz osoby z nadwagą.

Jakie są objawy tłuszczaków?

Zmiany te nie są bolesne. Skóra nie jest zaczerwieniona, ani opuchnięta, dlatego osoby, u których tłuszczaki się pojawiły, przez długi czas mogą nie wiedzieć o ich istnieniu. Objawy pojawiają się w momencie, gdy guzki zaczynają oddziaływać na narządy i układy, obok których się znajdują. Mogą pojawiać się takie zjawiska, jak niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze czy problemy z krzepliwością krwi. Zdarza się także występowanie problemów z nerkami lub oddychaniem, jeśli tłuszczaki zlokalizowane są w śródpiersiu. Jeśli znajdują się w układzie trawiennym mogą powodować krwawienia. W takiej sytuacji konieczna jest szybka diagnoza i podjęcie właściwego leczenia, aby usunąć problem.

Pacjent podczas wizyty w Poradni Chirurgii Estetycznej w Gdyni

Metody leczenia tłuszczaków

W leczeniu tłuszczaków stosuje się dwie metody: niechirurgiczną oraz chirurgiczną. Dobór odpowiedniego sposobu ich usuwania zależy od rodzaju zmiany oraz miejsca, w którym jest ona umiejscowiona. Decyzję o tym, która metoda będzie najlepsza w danym przypadku zawsze podejmuje lekarz.

Niechirurgiczne usuwanie tłuszczaków

Jedną z nieinwazyjnych metod jest ostrzykiwanie zmiany chorobowej sterydami. Powodują one kurczenie się tłuszczaka, ale nie usuwają go całkowicie. Sterydy muszą być podawane regularnie, najlepiej co miesiąc. Pierwsze rezultaty widoczne są po około kilku tygodniach. Ta metoda uniemożliwia jednak przeprowadzenie badania histopatologicznego guzka. Najczęściej wybieranym sposobem usuwania tłuszczaków jest liposukcja. Pozwala ona uniknąć nieestetycznych blizn. Podczas zabiegu pacjentowi podawane jest miejscowe znieczulenie. Igłą nakłuwa się guzek i wysysa z niego tkankę tłuszczową. Następnie za pomocą kleszczy usuwana jest torebka łącznotkankowa. Proces powrotu do pełnej sprawności jest szybki i bezbolesny.

Chirurgiczne usuwanie tłuszczaków

Nieinwazyjne metody nie usuwają zmian w całości, zwłaszcza jeśli są one większych rozmiarów. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą zabiegi chirurgiczne, szczegółowo opisane na stronie dotyczącej tematyki związanej z chirurgią plastyczną i estetyczną. Są one także jedynym wyjściem w przypadku, jeśli tłuszczaki zostały zainfekowane, wydzielają ropę, powodują ból lub utrudniają ruchy. Cały proces nie jest skomplikowany, a pacjent nie wymaga hospitalizacji. Przygotowanie do zabiegu polega przede wszystkim na znieczuleniu miejscowym, a w niektórych przypadkach ogólnym. Chirurg nacina skórę, pod którą zlokalizowany jest tłuszczak i wycina go w całości. Zazwyczaj cała operacja trwa około 20 minut, a już po około 1,5 godziny pacjent jest gotowy do wyjścia do domu. Bardzo rzadko zdarza się, że doszło do jego wrośnięcia, co może powodować pewne komplikacje, wydłużające czas zabiegu, jednak doświadczony chirurg bez problemu sobie z nimi poradzi.