szósty tydzień ciąży

Szósty tydzień ciąży – jakie zmiany zachodzą w organizmie matki i dziecka?

Szósty tydzień ciąży to dobry moment na wykonanie pierwszego badania USG. W tym czasie Twoje dziecko mierzy od 12 do 17 mm – przypomina wówczas ziarnko ryżu, choć jest jednocześnie od niego mniejsze. Na ekranie urządzenia można zobaczyć je i jego rozwijające się serduszko. Jakie zmiany zachodzą w tym czasie w organizmie matki i dziecka? I gdzie wykonać pierwsze USG ciążowe w Krakowie? Odpowiadamy.

Szósty tydzień ciąży – zmiany w organizmie dziecka

W szóstym tygodniu ciąży w jamie owodniowej gromadzi się płyn, który produkowany jest przez komórki nabłonka owodni, jak również sam zarodek. W jego wnętrzu pojawiają się wówczas bardzo poważne zmiany. Wykształca się w tym czasie serce oraz trzy układy: pokarmowy, wydalniczy, jak również nerwowy. Początkowo serduszko bije z częstością 60-90 uderzeń na minutę, po upływie szóstego tygodnia przyspiesza jednak ono do 180 uderzeń. U maleństwa widoczne są już w tym okresie rączki i nóżki, jednak zrośnięte są jeszcze z tułowiem.

Warto dodać, że na tym etapie ciąży serce maluszka zaczyna bić, choć jeszcze przypomina ono niewielką rurkę. W grzbietowej części zarodka pojawiają się także dwie fałdy nerwowe, które coraz bardziej łączą się ze sobą i powiększają. Dochodzi też wówczas do zamknięcia cewy ośrodkowego układu nerwowego, która na kolejnych etapach życia przekształca się w mózg oraz kręgosłup.

Szósty tydzień ciąży – zmiany w organizmie matki

Szósty tydzień to moment, w którym już niektóre kobiety wiedzą, że są w ciąży. Być może i Ty zauważyłaś u siebie np. nudności czy wymioty – pojawiają się one nie tylko z rana, ale mogą CI towarzyszyć przez cały dzień. Nadal niewidoczna jest jednak różnica w wielkości brzucha. Może się on zaokrąglać w końcówce pierwszego trymestru lub być niewidoczny przez większość ciąży oraz uwypuklać się dopiero w trzecim trymestrze. Jest to kwestia bardzo indywidualna.

W szóstym tygodniu ciąży wiele kobiet staje się wrażliwa na zapachy. Często zdarza się, że odczuwają one uczucie zalegania pokarmu w żołądku, ponieważ zostaje opóźniony proces jego opróżniania. W wyniku działania progesteronu mogą pojawić się również zaparcia, idące często w parze ze zwiększoną potrzebą oddawania moczu. Podobnie jak w piątym tygodniu ciąży, kobiety mogą borykać się z bolesnością i tkliwością piersi, nadmierną sennością i brakiem energii, a także z wahaniami nastroju.

Pierwsze USG w ciąży – Kraków

Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży? Chcesz wykonać pierwsze badanie USG? Jeśli tak, zapraszamy do Centrum Hi-Gen przy ul. Wielickiej 42A/B1. Zajmujemy się profesjonalnym prowadzeniem ciąży, w tym również ciąż podwyższonego ryzyka. W naszym ośrodku możliwie są konsultacje z lekarzami specjalizującymi się ginekologii, położnictwie, genetyce klinicznej, endokrynologii, chorobach wewnętrznych, pediatrii, neonatologii oraz kardiologii dziecięcej. Dzięki temu możemy zapewnić Tobie i Twojemu dziecku opiekę na najwyższym poziomie. Zadzwoń na numer 791 004 003 i umów się z nami na dogodny termin!