Wiertło stomatologiczne to podstawowe narzędzie używane przez dentystów w Polsce i na całym świecie. Za jego pomocą lekarz może pracować nad każdym ubytkiem w sposób bezpieczny dla struktury zęba. Nowoczesne wiertła stomatologiczne są produkowane z różnych materiałów, w wielu kształtach i rozmiarach, dostosowanych do potrzeb pacjentów. Dzięki temu leczenie zębów może być prowadzone szybko i precyzyjnie. Lekarz może skutecznie usunąć chorą tkankę i przywrócić zdrowy wygląd zębów.
Popularne wiertła diamentowe
Do najczęściej stosowanych narzędzi w gabinecie stomatologicznym należą wiertła diamentowe. Są to wysokie jakości instrumenty wykorzystywane do usuwania próchnicy w obrębie szkliwa. Składają się z podstawy produkowanej ze stali nierdzewnej, pokrytej proszkiem diamentowym. Wiertła tego rodzaju można używać wielokrotnie i doskonale sprawdzają się podczas pracy nad twardymi tkankami.
Różne kształty i zastosowania
Wiertła stomatologiczne mogą mieć różny kształt, między innymi, kulek, wydłużonego walca lub odwróconego stożka. Odmiany diamentowane mają ziarno różnej grubości, co pozwala na zbieranie większej ilości materiału lub wygładzanie powierzchni zęba. W ten sposób możliwe jest szybkie i precyzyjne usuwanie próchnicy, szlifowanie szkliwa, a także opracowywanie dna oraz powierzchni bocznych ubytków.
Wiertła z węglików spiekanych
Innym rodzajem narzędzi stomatologicznych są wiertła z węglików spiekanych. Są doskonałe podczas pracy na wysokich obrotach, zapewniają dużą precyzję, a także żywotność. Tego typu wiertła stomatologiczne są produkowane z węglika wolframu, czyli materiału o wiele bardziej sztywnego od stali. Dlatego są często używane podczas przygotowywania zębów do wypełnienia dentystycznego. Ponadto sprawdzają się przy pracach takich jak przecinanie metalowych wypełnień lub kształtowanie kości w implantacji zębów.
Komfort dla pacjenta i stomatologa
Wiertła z węglików spiekanych mają kształty podobne do narzędzi diamentowych, ale mogą posiadać więcej krawędzi tnących. Podczas pracy lekarz doświadcza mniejszych wibracji na rękojeści, dzięki czemu pacjenci odczuwają dużo mniejszy dyskomfort podczas zabiegów. Pozwala to także na uzyskiwanie precyzyjnego cięcia przy zachowaniu minimalnej ilości zanieczyszczeń. Tego typu narzędzia nie są jednak zalecane do szlifowania szkliwa.
Najprostsze wiertła stalowe
W stomatologii wykorzystywane są także wiertła stalowe. Powstały jako pierwsze w historii i charakteryzują się krótką żywotnością. Pracują powoli, dlatego są zalecane w sytuacji, gdy uzyskanie wysokiej temperatury jest w różnych względów niewskazane. Zwykle wiertła stomatologiczne w wersji stalowej są wykorzystywane w trakcie zabiegów usuwania próchnicy lub podczas wykonywania zagłębień retencyjnych w ramach zębiny.
Regularna dezynfekcja narzędzi
Niezależnie od rodzaju używanych narzędzi, zawsze bardzo ważna jest dezynfekcja wierteł stomatologicznych. W tym celu muszą być stosowane specjalistyczne preparaty usuwające zabrudzenia typu organicznego. Powinny skutecznie usuwać bakterie, wirusy i grzyby, nie powodując jednocześnie korozji.
Fachowa dezynfekcja wierteł stomatologicznych przed każdym użyciem sprawia, że stosowanie narzędzi medycznych może być całkowicie bezpieczne zarówno dla lekarza, jak i pacjentów. Dzięki temu zęby mogą być leczone bez skutków ubocznych, a pozytywne efekty zabiegów będą utrzymywać się przez długi czas.