Okulary do pracy przy komputerze

Okulary do pracy przy komputerze. Dlaczego warto w nie zainwestować?

W dzisiejszych czasach codzienna praca wielu osób opiera się na długotrwałym wpatrywaniu się w ekrany urządzeń elektronicznych. W związku z tym, coraz więcej z nas uskarża się także na problemy ze wzrokiem – pogorszenie ostrości widzenia, łzawienie i zaczerwienienie oczu, a także bóle głowy. Wszystko z powodu promieniowania świetlnego, które wywiera negatywny wpływ na nasze oczy, powodując różnego rodzaju dolegliwości. Ich wystąpieniu możemy jednak w dość prosty sposób zapobiec – rozwiązaniem są okulary do komputera ze specjalnymi filtrami.

Dlaczego ekrany urządzeń elektronicznych szkodzą naszym oczom?

Wiele osób spędza przed ekranem komputera nawet 8 godzin dziennie. Po skończonej pracy kolejne godziny spędzamy natomiast wpatrując się w smartfon, tablet, a także oglądając telewizję. W efekcie, coraz częściej uskarżamy się na zmęczenie oczu, które może objawiać się bólem, łzawieniem, pieczeniem, a nawet nawracającymi migrenami. W dłuższej perspektywie czasu objawy te nasilają się i mogą prowadzić do trwałego pogorszenia jakości widzenia, a nawet groźnych chorób, w tym zespołu suchego oka. Osoby pracujące przy komputerze powinny więc otoczyć swoje oczy szczególną troską. Jak to zrobić?

Praca przed komputerem, a zdrowie

Przede wszystkim, powinniśmy pamiętać o robieniu regularnych przerw podczas pracy. Okuliści zalecają, aby w trosce o swoje oczy, każda osoba pracująca przy komputerze robiła sobie ok. 5 minut przerwy w każdej godzinie pracy. Przerwę tę należy jednak w odpowiedni sposób wykorzystać i nie sięgać w tym czasie po smartfon! Zamiast tego, należy wstać z krzesła, przejść się po pokoju, wyjrzeć za okno i wykonać kilka głębokich oddechów. Jeśli pracujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach, warto mieć pod ręką buteleczkę z kroplami nawilżającymi do oczu i aplikować je w razie potrzeby. Preparat szybko nawilży powierzchnię oka oraz sprawi, że będziemy mogli komfortowo kontynuować pracę.

Okulary do komputera. Sekretna broń przeciwko szkodliwemu promieniowaniu

Wszystko to jednak w dłuższej perspektywie czasu może okazać się niewystarczające. Osoby, które regularnie spędzają wiele godzin przed ekranami urządzeń elektronicznych, powinny więc wziąć pod uwagę jeszcze jedno rozwiązanie – są nim okulary do komputera, z których mogą korzystać wszyscy, bez względu na to, czy mają wadę wzroku, czy nie. Okulary do komputera to specjalne szkła z korekcją lub bez niej, których głównym zadaniem jest ochrona naszych oczu przed negatywnym oddziaływaniem na nie światła emitowanego przez ekrany komputerów, smartfonów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych.

Okulary do komputera z powłoką antyrefleksyjną

Okulary do komputera są najczęściej wyposażone w tzw. powłokę antyrefleksyjną. Jej zadaniem jest eliminowanie szkodliwych refleksów świetlnych, które odbijają się od ekranu i trafiają do naszych oczu. Niektóre modele, oprócz antyrefleksu posiadają także powłokę antyelektrostatyczną, której zadaniem jest ułatwienie utrzymania szkieł w czystości poprzez obniżenie ich zdolności do przyciągania kurzu. Oprócz tego, powłoka antyelektrostatyczna chroni oczy przez promieniowaniem elektromagnetycznym gamma, które generują monitory starszej generacji. Skuteczną ochronę przed światłem niebieskim zapewnia natomiast nowoczesna powłoka Blue Control, która dodatkowo poprawia jakość i kontrast widzenia.