Tlenoterapia Słupsk

Na czym polega tlenoterapia hiperbaryczna?

We współczesnej terapii i rehabilitacji stosuje się bardzo wiele nowoczesnych, niestandardowych metod. Jedną z nich jest tlenoterapia hiperbaryczna. Tlen jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do życia każdemu organizmowi. W powietrzu atmosferycznym znajduje się go stosunkowo niewiele, około 21%. Jest to wystarczająca ilość do oddychania i normalnego funkcjonowania organizmu człowieka. Zastosowanie tlenu jako terapii, która ma zwiększyć jego poziom we krwi, wymaga dostarczeniu go w większej ilości.

Co to jest tlenoterapia hiperbaryczna?

Tlenoterapia hiperbaryczna to zabieg, który polega na wystawieniu pacjenta na działanie czystego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem w specjalnej, przeznaczonej do tego celu komorze. Zabieg, jakim jest leczenie tlenem to nieinwazyjna i bezpieczna metoda wspomagająca rehabilitację i terapię. Tlenoterapia odbywa się w komorze hiperbarycznej pod okiem specjalistów.

Jak wygląda zabieg tlenoterapii w komorze hiperbarycznej?

Aby uzyskać większe natlenienie organizmu, w komorze podnosi się ciśnienie do poziomu wyższego, niż występuje w atmosferze. Powoduje to, że tlen przenika przez tkanki organizmu i dostaje się do miejsc słabo ukrwionych. Chodzi tutaj zwłaszcza o kontuzje, przeszczepy, rany trudne w gojeniu się. Tlen bez przeszkód dostaje się do czerwonych krwinek, ale także do układu limfatycznego i osocza, płynu mózgowo-rdzeniowego. Towarzyszy temu uczucie rozluźnienia organizmu. Jednocześnie następuje odtruwanie i usuwanie toksyn. Terapia pomaga wyleczyć stany zapalne.

Komora hiperbaryczna Słupsk

Dla kogo przeznaczona jest tlenoterapia?

Zabieg tlenoterapii pomaga w leczeniu wielu schorzeń. Jest wskazany przy chorobie Parkinsona, Alzheimera, stwardnieniu rozsianym, uszkodzeniu i udarach mózgu. W dziecięcym porażeniu mózgowym poprawia regenerację tkanki mózgowej poprzez dotlenienie komórek nerwowych. Pacjenci z dziecięcym porażeniem mózgowym często są poddawani tlenoterapii. Schorzenie to jest skutkiem niedotlenienia okołoporodowego. Podanie tlenu umożliwia pobudzenie i poprawę funkcjonowania nieaktywnych neuronów. Poprawia to pracę układu nerwowego i rozwój mowy, zmniejsza zaburzenia ruchowe. Tlenoterapię można też wykorzystać u dzieci z autyzmem. Stosowanie tlenoterapii pomaga również zwalczyć uzależnienia. Po kilku zabiegach organizm człowieka odrzuca toksyczne, szkodliwe substancje. Poprawia zdrowie, ale też urodę i kondycję, wspomaga pozytywne przemiany fizyczne, biochemiczne i fizjologiczne. Wykorzystaj leczniczą moc tlenu i odwiedź miejsce Tlenarium – Komora Hiperbaryczna przy ul. Ludwika Mierosławskiego 10, w Słupsku (Tel: +48 692 942 740). Terapia obejmuje kompleksowe działania, takie jak wywiad z pacjentem, przedstawienie zasad działania komory oraz ustalenie programu zabiegów.

Dla kogo terapia tlenem nie jest wskazana?

Podczas stosowania tlenoterapii powikłania pojawiają się bardzo rzadko. Aby zmniejszyć ich ryzyko, zabiegi nie powinny być stosowane wśród osób, które cierpią na: anemię, ostre schorzenia uszu, padaczkę, rozedmę płuc czy zapalenie nerwu wzrokowego. Przeciwwskazaniem może być też zażywanie leków stosowanych w chemioterapii i niektórych antybiotyków. W terapii nie powinny też uczestniczyć kobiety w ciąży i osoby przechodzące infekcję wirusową, osoby z gorączką i stanami podgorączkowymi.