Żylaki, to po prostu efekt niewydolności krążenia w naczyniach żylnych. Widoczne są pod skórą jako fioletowo-sine powrózki, które z czasem mogą się uwypuklać ponad powierzchnię skóry. Jest to problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny, ponieważ mogą powodować ból, jak również mogą doprowadzić do powikłań takich jak stany zapalne, zakrzepowe zapalenie żył, czy też w ekstremalnych wypadkach do zatorowości płucnej. Zatem jeżeli zauważymy u siebie żylaki, to koniecznie powinniśmy je leczyć. Operacja, to ostateczność, ale jeżeli żylaki nie są aż tak duże, to stosowana jest skleroterapia, więc po prostu zamykanie żylaków od środka.
Kiedy jest przeprowadzana skleroterapia?
Zabieg skleroterapii najczęściej wykonywany jest u osób, które mają żylaki kończyn dolnych, ale ta metoda polecana jest również osobom, które mają na przykład żylaki przełyku. Może być ona wykorzystywana do ostrzykiwanie niewielkich żył i tym samym sprawi, że usunięte zostaną pajączki naczyniowe, jak również powierzchniowo poszerzone naczynia. Ta metoda stosowana jest również w wypadku żylaków położonych głębiej. W wypadku jej przeprowadzania nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o wiek, czy też stopień zaawansowania niewydolności żylnej.
Jak przebiega skleroterapia?
Cały zabieg skleroterapii zaczną się od tego, że lekarz przeprowadza wywiad medyczny z pacjentem, robi badanie USG dopplerowskie żył, dzięki któremu możliwe jest ustalenie przebiegu naczyń krwionośnych. Później lekarz wybiera, jakie stężenie środka obli terującego zostanie podane w żyły. Podczas zabiegu pacjent jest w pozycji leżącej. Jednakże, aby lekarz mógł opróżnić żyły z krwi i tym samym ułatwić sposób zamknięcia światła naczynia, może poprosić pacjenta, aby uniósł kończynę poddawaną zabiegowi powyżej poziomu serca. Następnie sklerosant jest wstrzykiwany w światło naczynia żylnego. Lekarz robi wkłucia jedynie we wcześniej wyznaczone miejsce, a ich liczba zależy id grubości żył, jak również od obszaru, jaki poddawany jest zabiegowi. Po jego ukończeniu, na kończynę zakłada się opatrunek uciskowy. Polecany jest kontakt ze specjalistą. Mieszkańcy Dolnego Śląska mogą umówić się na zabieg na stronie https://www.drlesniak.pl/.
Jak działa, jak wygląda skleroterapia?
Poprzez wstrzyknięcie sklerosantu następuje kontrolowany, miejscowy obrzęk komórek śródbłonka. Wówczas już w kilka sekund dochodzi do uszkodzenia struktury tej tkanki, natomiast zniszczone komórki łuszczą się do światła naczynia. W żyłach, które były poddawane zabiegowi dochodzi do zakrzepu, a następnie tworzy się ziarnina, która po jakimś czasie ulegnie zwłóknieniu. Włókna białkowe, które powstały, w ciągu kilku tygodni od zabiegu sprawią, że zamknie się światło żyły.