odtrucie alkoholowe w domu

Jak wygląda odtrucie alkoholowe w domu?

Zatrucie alkoholowe jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Wymaga to detoksu, czyli odtrucia i usunięcia toksyn oraz przywrócenia organizmowi równowagi. Detoksykację można przeprowadzić w domu, ale zawsze powinna być prowadzona pod nadzorem lekarza.

Domowe sposoby detoksu

Wiele osób uważa, że zatrucie alkoholowe można usunąć sposobami domowymi, głównie poprzez nawodnienie. I jest w tym trochę racji, ale pod warunkiem, że przedawkowanie ma charakter jednorazowy i nie powoduje zagrożenia życia. W takim wypadku na tzw. kaca wystarczy przyjąć dużo płynów, np. wody mineralnej, zielonej herbaty. Dodatkowo koniecznie trzeba uzupełnić poziom elektrolitów.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku ciągu alkoholowego, który spowodował uzależnienie fizyczne i psychiczne. Dłuższe uzależnienie od alkoholu powoduje także uszkodzenie niektórych organów. Czy przeprowadzenie takiego odtrucia w domu jest zatem możliwe?

Objawy zatrucia alkoholowego

Długotrwałe spożywanie alkoholu w dużych ilościach negatywnie wpływa przede wszystkim na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Typowe objawy to zaniki pamięci, drżenie rąk, trudności z koncentracją. Typowym objawem jest spadek nastroju i stany lękowe, które mogą prowadzić do prób samobójczych. W zaawansowanym stadium choroby alkoholowej pojawiają się drgawki (delirium tremens). Jest to efekt wysokiego poziomu adrenaliny, która próbuje wyrównać niski poziom cukru.

Ciąg alkoholowy, który trwa przez dłuższy czas, prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu: pojawiają się zaburzenia pracy serca, układu krwionośnego (wzrost ciśnienia), uszkodzenia wątroby, nerek oraz trzustki. Wszystkie te zmiany negatywnie wpływają na ogólny stan zdrowia osoby uzależnionej.

Na czym polega detoksykacja?

Odtrucie alkoholowe to pierwszy etap leczenia choroby alkoholowej, najczęściej trwa przez 7 dni. Zawsze musi być prowadzony pod nadzorem lekarza, ponieważ odstawienie alkoholu powoduje bardzo poważne dolegliwości psychiczne i fizyczne. Do najczęstszych należą bóle głowy, mięśni, omamy, padaczka alkoholowa. Skuteczna detoksykacja prowadzona jest pod nadzorem lekarza. To do niego należy przeprowadzenie badań oraz określenie sposobu leczenia. Najczęściej polega ono na podawaniu leków:

  • łagodzących skutki odstawienie alkoholu,
  • normujących pracę serca i ciśnienie,
  • hamujących wymioty,
  • poprawiających przemianę materii.

Kolejnym etapem leczenia jest terapia indywidualna oraz grupowa.

Odtrucia w domu – czy to możliwe?

Wiele osób kojarzy detoksykację z koniecznością pobytu w szpitalu, co bardzo je zniechęca – bardziej komfortowo czują się w domu, mają większe poczucie bezpieczeństwa i są całkowicie anonimowi. Takie właśnie osoby mogą skorzystać z odtrucia w domu, przeprowadzanego pod ścisłym nadzorem medyka. Pacjent ma przydzielonego lekarza indywidualnego, z którym jest w stałym kontakcie. Monitorowanie stanu chorego odbywa się przez codzienne wizyty domowe oraz kontakt telefoniczny. Oprócz tego osoba na odwyku korzysta z pomocy psychologa, który pomaga jej przejść przez ten trudny okres.

Lekarz przeprowadzający detoks na podstawie badań ustala poszczególne etapy odtruwania organizmu. Leki podawane są w formie kroplówek zawierających płyny fizjologiczne, elektrolity oraz środki łagodzące skutki odstawienia alkoholu (uspokajające, przeciwwymiotne i przeciwbólowe). Efekty detoksykacji są cały czas monitorowane, a leczenie modyfikowane w zależności od wyników.

Niezaprzeczalną korzyścią przeprowadzania odtrucia alkoholowego w domu jest udział najbliższych. W ośrodku zamkniętym lub na oddziale szpitalnym mogą odwiedzać osobę uzależnioną tylko w określonym czasie, w domu towarzyszą jej przez cały czas. To bardzo ważne, by uzależniony poczuł, że ma wsparcie w rodzinie i może liczyć na jej pomoc w walce z alkoholizmem. Lekarz prowadzący oraz psycholog instruują jak postępować z osobą uzależnioną i co robić w sytuacjach nagłych. To znacznie pomaga odbudować zerwane relacje i przygotować się do dalszej walki o życie w trzeźwości.

Odtrucie alkoholowe to tylko pierwszy etap leczenia choroby alkoholowej, trudny do zniesienia ze względu na dolegliwości. Znacznie trudniejszy jest etap kolejny, który wymaga przewartościowania dotychczasowego życia. Trzeba wyznaczyć sobie nowe priorytety, zerwać z dotychczasowym środowiskiem i przede wszystkim nauczyć się odmawiania alkoholu. Drugi etap leczenia może być prowadzony w ośrodkach dziennych lub zamkniętych i trwa ok. 3 tygodni. Na tym jednak nie koniec, osoby uzależnione po zakończeniu leczenia jeszcze przez długi czas powinny korzystać z różnych grup wsparcia, może to potrwać nawet kilka lat.