Badania statystyczne pokazują, że choroby sercowo-naczyniowe stanowią najważniejszą przyczynę zgonów w Polsce. Do najczęściej występujących chorób zaliczyć należy zawał serca, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze oraz miażdżycę. Możliwość udrożnienia naczyń krwionośnych i zmniejszenia ryzyka przedwczesnego zgonu daje nowoczesna terapia chelatowa.
Przyczyny chorób sercowo-naczyniowych
Układ sercowo-naczyniowy człowieka składa się z serca, tętnic, żył oraz naczyń włosowatych, a jego podstawowym zadaniem jest dostarczanie organizmowi krwi. Brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, przewlekły stres to podstawowe czynniki, które mogą powodować nieprawidłowe działanie układu krwionośnego. Najczęstszą przyczyną problemów jest gromadzenie się w tętnicach złogów tłuszczowych, utrudniających przepływ krwi.
Chelatacja w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych
Jednym ze sposobów nieoperacyjnego usunięcia zalegających blaszek miażdżycowych z naczyń krwionośnych jest chelatacja z wykorzystaniem soli kwasu EDTA. Skuteczność leczenia potwierdzają wyniki przeprowadzonych badań. Opublikowane w 2012 roku w Los Angeles dane pokazują, że ryzyko zawału serca lub udaru u osób poddanych długotrwałej terapii chelatowej uległo zmniejszeniu o 18%. Istota terapii polega na podawaniu w kroplówce preparatu EDTA, który usuwa wapń z blaszek miażdżycowych, czyszcząc w ten sposób naczynia krwionośne ze złogów lipidowo-cholesterolowych.
Przebieg terapii chelatowej
Chelatacja EDTA powinna być wykonywana przez doświadczonego lekarza i poprzedzona analizą dokumentacji medycznej pacjenta. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego planowana jest ilość zabiegów. Lek usuwający blaszki miażdżycowe podawany jest w kroplówce zawierającej sól fizjologiczną lub glukozę. Zabieg trwa około 2 godzin, a po jego przeprowadzeniu konieczne jest wypicie 1,5 l płynów w ciągu dnia. Dostarczone płyny ułatwiają nerkom usuwanie z organizmu szkodliwych substancji. Aby terapia chelatowa była w pełni skuteczna, konieczne jest przeprowadzenie około 30 zabiegów.
Efekty terapii chelatowej
Chelatacja EDTA usuwa z naczyń krwionośnych złogi tłuszczowe, co powoduje zwiększenie średnicy przepływu krwi i zmniejszenie oporu. W wyniku poprawy krążenia dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego, a także ustąpienia bólów wieńcowych. Pacjenci poddani terapii mogą oczekiwać również polepszenia jakości snu, poprawy możliwości intelektualnych, a także szybszego gojenia się ran. Podstawową zaletą chelatacji EDTA jest jednak zmniejszenie ryzyka śmierci z powodu chorób o charakterze sercowo-naczyniowym.