Terapia stawów skroniowo-żuchwowych to nie tylko rehabilitacja stomatologiczna. Polega ona na fizjoterapii, która czerpie wiedzę z zakresu stomatologii, ortodoncji, protetyki, ale także psychologii. Jeśli dokucza Ci ból żuchwy, masz problemy z jedzeniem i szerszym otwieraniem ust, rehabilitacja skroniowo-żuchwowa jest dla Ciebie.
Czym jest staw skroniowo-żuchwowy?
Staw skroniowo-żuchwowy to element narządu żucia. To dzięki niemu czaszka łączy się z żuchwą. Owo połączenie wzmacniają i stabilizują więzadła oraz mięśnie.
Jeśli staw skroniowo-żuchwowy działa prawidłowo, to nie masz problemów z żuciem, ale także wysuwaniem i cofaniem żuchwy. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ czynności takie jak gryzienie, jedzenie, żucie, połykanie, mówienie oraz wyrażanie emocji stanowią podstawę naszego funkcjonowania.
Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego powodują nieprawidłowe położenie dolnej szczęki względem górnej. Tego rodzaju zaburzenie negatywnie odbija się na Twoim komforcie.
Terapia skroniowo-żuchwowa — na czym polega?
Kiedy stosujesz farmakoterapię, likwidujesz tylko skutek bólu w okolicy szczęki czy żuchwy. Często szukasz także pomocy w gabinecie chirurga lub stomatologa. Wiedz jednak, że terapia skroniowo-żuchwowa oparta na fizjoterapii jest równie skuteczna, a przy tym wszystkim bezpieczna. Wyróżnia ją to, że w przeciwieństwie do farmakoterapii, działa długofalowo.
Terapia skroniowo-żuchwowa składa się z wielu etapów. Opiera się na współpracy pacjenta z fizjoterapeutą i polega na wykonywaniu zaleconych ćwiczeń (także w domu).
Zanim jednak specjalista dobierze dla Ciebie zestaw ćwiczeń, przeprowadza dokładny wywiad i badanie.
Czym objawiają się zaburzenia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego?
Kiedy cierpisz na migrenę, nie oznacza to, że Twoim problemem jest ból głowy. Każda część Twojego ciała składa się na całość, jaką jest Twój organizm. Dlatego, jeśli dokuczają Ci migreny, być może wskazują one na dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego.
Dolegliwości związanych z zaburzeniami wspomnianego stawu, jest naprawdę wiele. Należą do nich:
- bóle głowy i migreny,
- trzaski, szumy, przeskakiwania w okolicy skroniowo-żuchwowej,
- ograniczenie ruchomości stawu skroniowo-żuchwowego,
- bóle żuchwy i twarzy,
- bóle w obrębie kręgosłupa szyjnego,
- ograniczenie ruchomości kręgosłupa szyjnego,
- nieswoiste bóle ucha i jego okolic.
Przyczyny dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego
Istnieje wiele przyczyn dysfunkcji w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Czasem zdarza się, że lekarz nie jest w stanie ustalić, co do nich doprowadziło. Jednak do najczęstszych przyczyn zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego zaliczamy:
- stres — prowadzi on nieraz do nieświadomego napinania mięśni twarzy i zaciskania zębów,
- choroby reumatyczne, które atakują stawy mniejsze — należy do nich na przykład reumatoidalne zapalenie stawów,
- bruksizm — mocne zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami podczas snu,
- braki w uzębieniu — prowadzi to do nieprawidłowego stykania się zębów,
- częste żucie gumy i przeciążanie mięśni zgryzu,
- urazy mechaniczne,
- stan zapalny w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego,
- obgryzanie paznokci,
- nawykowe zagryzanie warg.
Jak przebiega terapia skroniowo-żuchwowa?
Terapia skroniowo-żuchwowa wykorzystuje terapię manualną, masaż, terapię punktów spustowych, ćwiczenie i zabiegi fizykoterapeutyczne.
Terapię manualną dobiera się do rodzaju problemu. Obejmuje ona różne techniki. Celem tego typu terapii jest przywrócenie prawidłowego ślizgu w stawie, a także przywrócenie przesuwalności powięzi i pozostałych struktur kolagenowych.
Z kolei terapia punktów spustowych usuwa ból i przykurcze. Nieoceniony w terapii skroniowo-żuchwowej jest masaż. Wykonuje się go na rozluźnionych mięśniach i przy lekko otwartych ustach. Przyspiesza on regenerację mięśni i tkanek.
Kinezyterapia to wykonywanie różnych ćwiczeń w obrębie twarzoczaszki — wzmacniających, relaksujących i rozciągających mięśnie żucia. To właśnie kinezyterapia poprawia elastyczność torebek stawu i więzadeł.
Równie skuteczna, jak terapia manualna, masaż i kinezyterapia, jest fizykoterapia. To zabiegi z zakresu ciepłolecznictwa, zimnolecznictwa, elektroterapii, fali uderzeniowej i biostymulacji laserowej.
Celem terapii skroniowo-żuchwowej jest prawidłowe funkcjonowanie — bez bólu i ograniczeń w ruchomości żuchwy. Przywróć sobie dawną sprawność i zapomnij o dyskomforcie, jaki Ci towarzyszy. Fizjoterapia jest bezpieczna, skuteczna i co najważniejsze — działa długofalowo.
Skorzystaj z terapii skroniowo-żuchwowej https://betamed.pl/terapia-skroniowo-zuchwowa/