Arteterapia - kursy

Terapia przez sztukę – czym jest i komu jest zalecana?

Arteterapia, nazywana także terapią przez sztukę to rodzaj oddziaływania psychoterapeutycznego wykorzystujący różnorodne formy sztuki. Jest to ciekawy i pozbawiony wizji stresującej rozmowy z terapeutą sposób na dotarcie do tkwiących w naszym wnętrzu emocji przy pomocy ekspresji twórczej. Co więcej, terapia przez sztukę to nie tylko okazja do leczenia problemów natury psychicznej, ale i działanie przynoszące korzyści w przypadku wielu schorzeń fizycznych. Wszechstronność arteterapii sprawia również, że mogą z niej korzystać wszyscy pacjenci, bez względu na wiek i stopień sprawności. Dowiedz się, czym jest terapia przez sztukę i komu dokładnie jest zalecana.

Muzykoterapia w arteterapii

Komu zaleca się arteterapię?

Arteterapia, czyli terapia przez sztukę to sposób na dotarcie do swojego wnętrza dla każdego, jednak szczególnie polecana jest ona pacjentom:

  • mającym kłopoty z komunikacją werbalną,
  • walczącym z nerwicami, zaburzeniami lękowymi i depresją,
  • po traumatycznych zdarzeniach życiowych,
  • z niepełnosprawnością intelektualną,
  • w trakcie leczenia chorób somatycznych, takich jak nowotwory.

Arteterapia to również znakomity sposób na dotarcie do dzieci borykających się z różnorodnymi problemami emocjonalnymi, traumami, a także pacjentów dotkniętych autyzmem. Wszelkie oddziaływania oraz wybór metody arteterapii powinien tu być jednak dopasowany do predyspozycji i zainteresowań pacjenta, a także umiejętności terapeuty.

SensArte Centrum Arteterapii w Warszawie

Jakie są podstawowe funkcje terapii sztuką?

Arteterapia wpływa zarówno na nasz umysł i ciało, jednak 3 podstawowe jej funkcje to:

  • FUNKCJA KOREKCYJNA – to nic innego jak odzyskanie równowagi psychicznej, pokonanie lub zmniejszenie lęków, rozładowanie towarzyszących nam frustracji, wyciszenie stanów depresyjnych, zmniejszenie poziomu agresji oraz nauka poprawnego nawiązywania i utrzymywania kontaktów społecznych.
  • FUNKCJA EDUKACYJNA – zdobycie wiedzy i nowych umiejętności oraz wzbogacenie naszego życia wewnętrznego i wiedzy o sztuce.
  • FUNKCJA REKREACYJNA – szansa na przyjemne spędzenie wolnego czasu, a także pewna forma zrelaksowania się.
Choreoterapia - terapia tańcem i ruchem

Jakie są przykładowe rodzaje arteterapii?

Arteterapia to wyjątkowa metoda oddziaływania psychologicznego, tak odległa od standardowych wizyt terapeutycznych w gabinecie. Co więcej, jest ona niezwykle różnorodnym sposobem na dotarcie do pacjenta i jego problemów, który może przybierać kilka form, różniących się między sobą pod wieloma względami. Wśród nich wymienić można, chociażby:

  • MUZYKOTERAPIĘ, czyli pracę z głosem pacjenta umożliwiającą otwarcie się na emocje innych oraz te, tkwiące w nas samych. Zaskakującym efektem śpiewania jest pewnego rodzaju stan, w którym pacjent sam zaczyna opowiadać, co tak naprawdę czuje oraz czego pragnie w swoim codziennym życiu. W obrębie tego rodzaju arteterapii wyróżniamy jeszcze muzykoterapię bierną, która polega na słuchaniu utworów muzycznych, co wpływa relaksująco bądź pobudzająco na umysł i ciało pacjenta (efekt jest zależny od doboru muzyki i zamierzonego działania terapeuty).
  • CHOREOTERAPIĘ, czyli terapię tańcem i ruchem. Pozwala ona uwolnić się od stresu oraz napięć, a także na porzucenie negatywnych wzorców. Ogromną zaletą choreoterapii jest również szansa na lepsze poznanie swojego ciała, poczucie dumy z pokonywania ograniczeń i wstydu oraz poczucie radości i wyzwolenie endorfin.
  • BAJKOTERAPIĘ, czyli jeden z najczęściej wykorzystywanych rodzajów terapii przez sztukę w przypadku najmłodszych pacjentów. Czytanie lub słuchanie odpowiednich historii umożliwia dotarcie do skrywanych w dziecięcej psychice emocji oraz działa odprężająco i kojąco na malucha. Dodatkowo bajkoterapia pomaga rozwijać otwartość na innych ludzi.