depresja

Kontynuacja leczenia depresji — jak pomoże konsultacja online?

Coraz częściej mówi się o tym, że depresja jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Przyczyn można szukać bardzo głęboko i zapewne u każdego człowieka będą one najróżniejszego typu. Często jest to utrata pracy, zerwanie relacji z kimś bliskim, brak perspektyw na “lepsze jutro” i ogólna nostalgia nad życiem. Obecnie żyjemy tak szybko, że nawet nie jesteśmy w stanie odnaleźć odpowiedniej równowagi życiowej. Nie wolno zaniedbywać pierwszych symptomów depresji i należy podjąć leczenie. Czy konsultacja online to dobre rozwiązanie? Jest to temat ciekawy, który wymaga rozwinięcia.

Konsultacja online może dobrym krokiem do otworzenia się

Depresja jest bardzo ważną chorobą. Najważniejszym jej aspektem jest chęć i szczerość z samym sobą. Niestety, niektóre osoby uciekają od tego problemu bagatelizują go i twierdząc, że to nic poważnego. Na pewno należy rozróżnić prawdziwą depresję od odczucia, bo też tak bywa, że bez konsultacji stawiamy pewny wniosek, że na pewno przytrafiła się ona i nam. Nie jest łatwo mówić o własnych kłopotach i przyznać się przed samym sobą, że jest nam ciężko i szukamy pomocy. Zdecydowanie najlepiej szybko udać się na konsultację, gdyż zdarzały się przypadki, w których ludzie odbierali sobie życie, bo nie znaleźli pomocy.

Często w społeczeństwie mówienie o tej chorobie mówi się ze wstydem. Wiąże się to z otworzeniem się i powiedzeniem wprost “mam problem”. Nieleczona depresja jak podkreśliliśmy wyżej, może przynieść określone problemy, a nie można zapomnieć, że cierpi na tym również rodzina. Bywa i tak, że depresja nie ujawnia się wprost i osoby potrafią się dobrze maskować. Konsultacja online może być dobrym krokiem, by zacząć leczenie, ale to będzie dopiero początek.

Czy konsultacja online to droga na długą metę?

Wydaje się, że nie. Depresja jest tak delikatną chorobą (tak, to choroba!), że należy spotykać się twarzą w twarz. Konsultowanie się z pacjentem przez internet daje mu poczucie anonimowości, ale też tworzy pewną barierę, którą ciężko przebić poprzez brak fizycznego kontaktu. Nie da się wszystkich kłopotów rozwiązać przez internet i choć ma on wiele zalet, to jednak w przypadku leczenia tak poważnej choroby, nie jest to opcja na długą metę.

Kontynuowanie leczenia depresji przez internet na pewno może być dobrym rozwiązaniem, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy pacjent jest prawie zdrowy, została zbudowana więź pomiędzy lekarzem i pacjentem. Wtedy e recepta też wydaje się dość wygodną opcją. Zmierzamy do tego, że są to przypadki tak bardzo delikatne, że istotne jest tutaj doświadczenie lekarza, otwartość pacjenta oraz wiele innych czynników z zaufaniem na czele.