Objaw POChP to nie tylko kaszel. Sprawdź, kiedy warto zgłosić się do lekarza

Objaw POChP to nie tylko kaszel. Sprawdź, kiedy warto zgłosić się do lekarza

Jest jedną z najczęstszych przyczyn umieralności, a mimo to wciąż wiele osób nic o niej nie wie. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, czyli POChP, to poważna choroba układu oddechowego, która rzutuje na funkcjonowanie całego organizmu. Objawy POChP mogą być na tyle niespecyficzne, że łatwo je przeoczyć, ale tylko do czasu, aż będą na tyle nasilone, że uniemożliwią normalne funkcjonowanie. Co powinno wzbudzić Twój niepokój? Kto najczęściej choruje na POChP? Czy chorobę można wyleczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Co trzeba wiedzieć o POChP?

POChP to choroba układu oddechowego wywołana długotrwałą ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe: pyły, gazy i dym tytoniowy. Charakteryzuje się ograniczeniem przepływu powietrza w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych, skutkując nieodwracalnymi zmianami w miąższu płuc i w naczyniach płucnych.

Choć mówimy tutaj o chorobie układu oddechowego, to współczesna medycyna klasyfikuje POChP jako chorobę ogólnoustrojową, która może współwystępować z szeregiem innych schorzeń, jak osteoporoza, rak płuc, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Ile osób choruje na POChP? Ogromna skala problemu

POChP to choroba globalna, na którą choruje około 380 milionów ludzi, z czego około 2 milionów w Polsce. Częstość występowania POChP stale się zwiększa, co jest konsekwencją m.in. niskiej jakości powietrza.

POChP to poważne zagrożenie dla zdrowotności. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że liczba zgonów spowodowanych tą chorobą może wzrosnąć o ponad 30% w ciągu najbliższej dekady. Już w 2030 roku Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może być trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.

Grupy ryzyka POChP

Największą grupę chorych stanowią osoby używające wyroby tytoniowe – nikotynizm odpowiada za 9 na 10 przypadków zachorowań na POChP. Ryzyko dotyczy także osób długotrwale narażonych na bierne palenie.

Coraz częstszą przyczyną jest także wspomniane już zanieczyszczenie powietrza, a dokładnie toksyny zawarte w smogu, na czele z tlenkami azotu.

Czynnikiem ryzyka POChP są również zanieczyszczenia występujące w specyficznym środowisku pracy. Szczególnie narażone są osoby wykonujące takie profesje, jak: górnik, hutnik, metalurg, rolnik, pracownik budowlany, operator maszyn, sprzątaczka, fryzjer, mechanik samochodowy, a nawet kosmetyczka.

Objawy POChP mogą być niespecyficzne  

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc charakteryzuje się stałą obecnością takich objawów, jak:

  • przewlekły kaszel(niemający charakteru napadowego, co odróżnia go od kaszlu astmatycznego),
  • duszność(zarówno wysiłkowa, jak i spoczynkowa),
  • męczliwość(wolna regeneracja, trudności z samodzielnym wykonywaniem nawet prostych czynności dnia codziennego) czy
  • odkrztuszanie plwociny(gęstej wydzieliny z płuc).

W zaawansowanym stadium choroby objawy te mogą być na tyle nasilone, że uniemożliwią samodzielne funkcjonowanie, skutkując uzależnieniem się od pomocy innych i inwalidztwem.

Podkreślmy przy tym, że u wielu osób objawy POChP są na tyle niespecyficzne i łagodne, że przez długi czas mogą pozostać niemal niezauważone, co opóźnia diagnostykę i rozpoczęcie leczenia. Stąd każda osoba po 40. roku życia, która znajduje się w grupie ryzyka POChP, powinna bacznie obserwować swój organizm i reagować na wszelkie niepokojące symptomy.

Więcej o objawach POChP można przeczytać na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.

Masz objawy POChP? Nie czekaj z wizytą u lekarza

Obserwując u siebie objawy mogące budzić podejrzenie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, warto jak najszybciej skonsultować to z lekarzem rodzinnym. Lekarz POZ, na podstawie zgłoszonych objawów i podstawowego badania osłuchowego, podejmie decyzję, czy rzeczywiście wskazane jest skierowanie pacjenta na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

To warto wiedzieć:

Samo występowanie objawów POChP nie świadczy o chorobie.

Diagnostyka POChP bazuje na szeregu  specjalistycznych badań, takich jak spirometria, pletyzmografia (badania funkcji płuc), RTG klatki piersiowej, echo serca, EKG czy ergospirometria. Tak obszerny zakres badań wynika z faktu, iż konieczne jest różnicowanie POChP i innych chorób mogących dawać zbliżone objawy.

Leczenie POChP

Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc nie można wyleczyć – choroba ta powoduje nieodwracalne zmiany w dolnych drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych. Mimo to odpowiednio dobrana terapia daje szansę na kontrolowanie i złagodzenie nasilenia objawów POChP, a tym samym na poprawę jakości życia chorego.