sen

Dlaczego spanie jest ważne i wskazówki, jak dobrze się wyspać

Sen odgrywa kluczową rolę w Twoim zdrowiu. Podobnie jak jedzenie, picie i oddychanie jest podstawową potrzebą człowieka. Nie tylko przywraca cię fizycznie, ale także psychicznie i emocjonalnie.

Oprócz odpoczynku ciała, podczas snu zachodzi wiele procesów biologicznych, które są niezbędne dla ogólnego stanu zdrowia, aby organizm mógł nadal prawidłowo funkcjonować.

Kiedy śpisz, mózg przechowuje nowe informacje i pozbywa się toksycznych odpadów. Sen wspomaga również zdrowe funkcjonowanie mózgu, ponieważ jest to czas, w którym komórki nerwowe komunikują się i reorganizują.

Jest to również czas, w którym organizm naprawia komórki i przywraca energię oraz uwalniają się hormony, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zdaniem ekspertów w dziedzinie zdrowia zdrowy dorosły powinien być w stanie spać od siedmiu do dziewięciu godzin, więcej godzin dla dziecka, podczas gdy osoby w podeszłym wieku powinny spać w nocy nie mniej niż siedem godzin.

Niestety sen nie wszystkim przychodzi łatwo. Są tacy, którzy mają trudności z zasypianiem, nawet gdy kładą się wcześnie do łóżka. A samo zamknięcie oczu nie działa dla nich.

Istnieje kilka wskazówek, które możesz zrobić, aby spać spokojnie w nocy i obudzić się wypoczęty.

Eksperci od snu twierdzą, że bardzo ważna jest synchronizacja z rytmem dobowym lub naturalnym cyklem snu i czuwania. Ważne jest, aby spać i budzić się każdego dnia o tej samej porze. Nawet jeśli śpisz tyle samo godzin, ale o różnych porach, nie poczujesz się tak wypoczęty i pełen energii, jak wtedy, gdy przestrzegasz harmonogramu snu.

Spanie zgodnie z harmonogramem i przestrzeganie go każdego dnia, ustawia wewnętrzny zegar twojego ciała i poprawia jakość twojego snu.

Oznacza to, że musisz unikać spania w weekendy lub dni wolne, ograniczając drzemki do 15-20 minut i zwalczając senność, szczególnie po zjedzeniu dużych posiłków.

Kolejną wskazówką jest kontrolowanie ekspozycji na światło, aby zoptymalizować produkcję hormonu melatoniny, który bierze udział w procesie snu i czuwania.

Mózg produkuje więcej melatoniny, gdy jest ciemno, przez co czujesz się senny, a mniej jest wydzielane, gdy jest światło. Dlatego ważne jest, aby natychmiast po przebudzeniu wystawiać się na naturalne światło i unikać jasnego światła na około dwie godziny przed snem. To jest powód, dla którego oglądanie telewizji późno w nocy jest zniechęcone, a noszenie gadżetów ze sobą również nie jest wskazane.

Kiedy kładziesz się spać, musisz upewnić się, że w pokoju jest ciemno i tylko słabe światło jest włączone przez całą noc, na wypadek, gdybyś musiał wstać i skorzystać z łazienki w środku nocy.

Stres, który odczuwasz z dnia na dzień, może również zaburzyć Twój wzorzec snu. Dlatego musisz spróbować i poświęcić czas na uspokojenie umysłu lub oczyszczenie głowy przed pójściem spać. Istnieje kilka technik relaksacyjnych, których możesz się nauczyć, a może przeczytać książkę, wziąć ciepłą kąpiel lub posłuchać muzyki.