Zanik kości szczęki

Zanik kości szczęki – jak sobie z nim radzić?

Zanik kości szczęki dotyczy ściśle określonej grupy osób. Żeby nastąpił zanik kości, musi najpierw dojść do utraty zęba. I chociaż może się wydawać, że to nie problem, zanik kości szczęki wyklucza założenie implantu lub mostu, dlatego warto zadbać o jej regenerację.

Zanik kości szczęki – kiedy następuje

Zanik kości szczęki to proces długotrwały. Jego początek następuje już mniej więcej trzy miesiące po usunięciu lub wypadnięciu zęba trzonowego. Spowodowane to jest brakiem odpowiedniego nacisku na kości szczęki. Kiedy jemy, gryziemy, żujemy, pracują zęby i znajdujące się pod nimi kości. Brak zębów to brak wysiłku dla konkretnego fragmentu szczęki, a więc i powolna degeneracja.

Zanik kości szczęki – kiedy ma znaczenie

Właściwie zawsze, bo każdy powinien dbać o swoje zdrowie. Brak bólu nie oznacza braku problemów. I chociaż zanik kości szczęki nie jest bolesny, to jego skutki nie są przyjemne, zwłaszcza wówczas, gdy cała sprawa dotyczy zębów przednich.

Najlepszym sposobem na uzupełnienie miejsca po pustym zębie jest założenie implantu. Jednak jest to możliwe tylko wówczas, gdy kość szczęki jest nieuszkodzona. Dlatego tak ważny jest czas, jeśli się spóźnimy, musimy najpierw odbudować kość szczęki.

Sposoby na regenerację kości szczęki

Jest kilka sposobów na zregenerowanie kości szczęki. Wybór metody podyktowany jest między innymi wielkością ubytku. O sposobie leczenia powinien zadecydować lekarz.

  • Podniesienie dna zatoki szczękowej. O zatokach nosowych słyszał każdy, o szczękowych niekoniecznie. Zatoki szczękowe znajdują się nad górnymi zębami. W przypadku utraty zęba zatoka odkształca się i poszerza, zajmując miejsce po usuniętych korzeniach. Leczenie polega na nadaniu jej odpowiedniego kształtu i uzupełnieniu miejsca po kości specjalnym zamiennikiem. W późniejszym etapie można w tym miejscu zamontować implant.
  • Sprowokowana regeneracja kości. Kość szczęki nie zregeneruje się, jeśli nie dostanie odpowiedniego bodźca. W przypadku regeneracji tym bodźcem będzie specjalny materiał umieszczony w miejscu braku kości. Proces trwa kilka miesięcy.
  • Przeszczep kości. W zależności wielkości brakującego fragmentu kość do przeszczepu pobiera się z jamy ustnej bądź jej okolic albo z biodra. Samo wykonanie przeszczepu nie kończy okresu leczenia, dopiero pół roku później można bezpiecznie założyć implant.

Gabinet VitaDent Kraków jest jednym z gabinetów, w których oferowana jest między innymi usługa regenerowania kości szczęki i wstawiania implantu. Szczegóły dotyczące zabiegu, cennik oraz adres kliniki można poznać na stronie internetowej.