kosmetyki ziaja

W jakiej kolejności nakładać kosmetyki?

Świadoma pielęgnacja to w ostatnich latach nie tylko moda, ale dla wielu wręcz styl życia. Właśnie dlatego większość kobiet już wie, że jednym z kluczy do pięknej cery jest dobrze dobrana kolejność nakładania kosmetyków. Popularność tego pojęcia przyszła do nas razem z szalenie modną koreańską pielęgnacją. Podpowiadamy, jaka jest prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków.

Przede wszystkim dobre oczyszczanie

Nasza skóra nie będzie dobrze funkcjonowała, jeżeli nie pozbędziemy się z niej wszystkich zbędnych zanieczyszczeń. Właśnie dlatego pierwszym krokiem w pielęgnacji jest zawsze odpowiedni kosmetyk do demakijażu. Najbardziej polecane są te na bazie oleju, które są w stanie dobrze i skutecznie zmyć nawet najbardziej problematyczne resztki kolorowych kosmetyków. Kiedy już pozbędziemy się makijażu, twarz należy dokładnie umyć delikatnym płynem lub pianką oczyszczającą.

Kolejnym krokiem jest peeling, który złuszcza naskórek i pozwala składnikom odżywczym z pozostałych kosmetyków lepiej się wchłaniać. Niezależnie od tego, czy jest to peeling mechaniczny, czy enzymatyczny, powinniśmy używać go przynajmniej raz w tygodniu i zawsze na umytą uprzednio twarz.

Tonik lub hydrolat to niezbędne elementy pielęgnacji

Tonik, lub jego całkowicie naturalna alternatywa – hydrolat – to niezbędne elementy codziennej pielęgnacji. Nie tylko dopełniają proces oczyszczania, ale także przywracają skórze odpowiednie pH. Jest to bardzo ważne, ponieważ najczęściej jest ono zaburzane ze względu na kontakt skóry z wodą.

Kolejnym krokiem, którego nie stosuje się zazwyczaj w codziennej pielęgnacji, jest maseczka. Wiele osób zastanawia się, czy nakładać ją przed, czy po zastosowaniu toniku. Odpowiedź zależy od tego, jaką maseczką dysponujemy. Popularne maseczki w płacie należy nakładać już po tonizowaniu skóry. Jeżeli natomiast mamy maseczkę zmywalną w postaci kremu lub glinki, możemy być ona stosowana jeszcze przed tonikiem.

Krem i serum zostaw na koniec

Zgodnie z zasadą, że im cięższe kosmetyki, tym później powinny być stosowane – krem jest kwintesencją całego rytuału pielęgnacji. Wklepujemy go w twarz, która została dobrze oczyszczona i tonizowana. Tylko w ten sposób mamy pewność, że wszystkie zawarte w nim składniki odżywcze będą miały szanse dokładnie wniknąć w skórę. Zarówno krem do twarzy, jak i ten pod oczy powinny więc być używane na samym końcu.

Dla wielu osób istotna pozostaje kwestia serum. Ten skoncentrowany i bardzo skuteczny kosmetyk może być stosowany w różnych formach, jednak warto pamiętać, aby nakładać go na skórę albo tuż przed kremem, albo pod postacią bazy pod krem, która wzmocni jego działanie.

Tylko odpowiednio zachowana kolejność nakładania kosmetyków da nam całkowitą pewność, że rytuał pielęgnacji został przeprowadzony efektywnie. Jest to bardzo ważne, ponieważ krem, który zastosowujemy na nieoczyszczoną dokładnie twarz, nie będzie spełniał dobrze swoich funkcji. Podobnie brak toniku w pielęgnacji może doprowadzić do poważnych problemów z cerą wynikających z braku odpowiedniego pH.

Więcej informacji na ziaja.com