okulista Łódź

Jaskra i jej konsekwencje – okulista Łódź

Cierpi na nią ponad 70 milionów ludzi na całym świecie. To poważne schorzenie oczu może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Szacuje się, że ponad 6 milionów chorych właśnie z tego powodu doznała zaniku nerwu wzrokowego. Kto jest w grupie ryzyka i jak uchronić się przed tym niebezpiecznym schorzeniem? Kluczem są badania diagnostyczne. Wykonywane regularnie pozwolą lekarzowi na odpowiednio wczesną reakcję i podjęcie stosownego leczenia.

Okulista Łódź – lepiej zapobiegać niż leczyć

Co ciekawe, naukowcy wciąż nie są do końca pewni co do wszystkich przyczyn zachorowań na jaskrę. Zasadniczym czynnikiem prowadzącym do uszkodzenia nerwu wzrokowego jest zbyt duży wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Prowadzi to do zawężenia pola widzenia i w konsekwencji do nieodwracalnej ślepoty. Obecnie w Polsce na to schorzenie cierpi około 200 tysięcy osób. Jeśli nie chcemy znaleźć się w tym gronie, warto wcześniej podjąć odpowiednie kroki. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy należy się do grupy ryzyka. Lekarzem, do którego należy się udać w celu przeprowadzenia badań kontrolnych, jest oczywiście okulista Łódź.

Komu grozi jaskra? Okulista Łódź

Kto najbardziej powinien się obawiać jaskry? W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkich osoby powyżej 40 roku życia. Jeśli zatem przekroczyliśmy tę granicę wieku, warto zbadać się na wszelki wypadek – nawet jeśli nie występują u nas żadne niepokojące objawy. Dodatkowo istnieją jeszcze inne czynniki, które mogą podwyższyć ryzyko zachorowania. Jeśli wśród członków naszej rodziny występowała już jaskra, powinien być to dla nas sygnał ostrzegawczy. W razie wątpliwości dopytajmy najbliższych, czy przypadkiem w poprzednich pokoleniach nie pojawiło się tego typu schorzenie. Kogo jeszcze powinien zbadać okulista Łódź pod kątem ryzyka wystąpienia jaskry? Osoby z cukrzycą również znalazły się na liście. Podobnie osoby z nadciśnieniem powinny mieć się na baczności i regularnie się kontrolować. Ryzyko wystąpienia jaskry dotyczy także osób, które już cierpią na inne choroby oczu. Pacjenci z wadą wzorku, szczególnie z krótkowzrocznością, powinni koniecznie zbadać się w kierunku jaskry. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Okulista Łódź – badania w kierunku jaskry

Badań na zdiagnozowanie jaskry dostępnych obecnie jest wiele. Okulista Łódź dokładnie wskaże pacjentowi, które z nich należy wykonać. Zalicza się do nich między innymi gonioskopia polegająca na założeniu na oko gonioskopu przy miejscowym znieczuleniu gałki ocznej. Ciśnienie w oku mierzone jest z kolei przy pomocy tonometru. Tonometrie wykonuje się przy okazji każdej wizyty u okulisty. Jeśli lekarz podejrzewa rozwój jaskry, zleca dodatkowo pachymetrię w celu oceny grubości rogówki. By wykryć ubytki w polu widzenia, które pojawiają się u pacjenta w miarę postępowania choroby, przeprowadza się tzw. perymetrię. Pozwala ona śledzić stopniowe zanikanie nerwu wzrokowego, należy ją zatem wykonywać co kilka miesięcy. Regularnym badaniem towarzyszącym pacjentom z tym schorzeniem jest także laserowa tomografia siatkówki służąca ocenie tarczy nerwu wzrokowego. Innymi badaniami kluczowymi w diagnostyce choroby jest GDX (skaningowa polarymetria laserowa) oraz OCT (optyczna koherentna tomografia). Dzięki nim lekarz może ustalić grubość włókien nerwowych w siatkówce, które zostały uszkodzone na skutek choroby.

Okulista Łódź obala mity dotyczące jaskry

Niestety nieprawdą jest, że jaskrze można zapobiec. Dlatego tak ważna jest wcześnie przeprowadzona diagnostyka. Jeśli stwierdzi się jaskrę u pacjenta, który nie odczuwa na tym etapie objawów choroby, nie można zaniedbać leczenia. Osoby z jaskrą mogą normalnie funkcjonować nawet przez kilkanaście lat. Jednak nieleczona choroba prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Nawet w przypadku braku objawów nie wolno odkładać terapii. Mitem jest również, że jaskra sprawia ból. Sporadycznie niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekkie bóle głowy czy oka. Ostre ataki jaskry, którym towarzyszy silny ból oka, dotyczą jednak zaledwie 1% pacjentów. Ważne, by odpowiednio wcześnie zwrócić się do specjalisty. Jeśli chcemy rozwiać wątpliwości dotyczące ryzyka wystąpienia u nas jaskry, okulista łódź będzie najważniejszym źródłem informacji.