Jakie miażdżyca objawy daje i jak jej przeciwdziałać?

Miażdżyca to dość poważny problem zdrowotny, który może prowadzić do rozwoju wielu różnych schorzeń. Dlatego tak ważne jest, by w porę rozpoznać, że ma się z nią do czynienia lub postawić na działania mające zapewnić nam ochronę przed miażdżycą. Po czym zatem poznać, że mamy do czynienia z miażdżycą? Jak jej przeciwdziałać? Podpowiadamy!

Miażdżyca – jakie daje objawy?

Miażdżyca może dawać bardzo różne objawy, a ich występowanie będzie zależeć od tego, gdzie pojawia się nasz problem. Jeśli zmagamy się z miażdżycą mózgu, to możemy spodziewać się zaburzeń widzenia, zaburzeń czucia, czy nawet niedowładu kończyn. Zupełnie inne miażdżyca objawy daje, gdy nasz problem leży po stronie kończyn dolnych, ponieważ wtedy można zauważyć ból ud, łydek, czy stóp. Do tego często pojawiają się skurcze mięśni, owrzodzenia skóry, czy nawet blada skóra.

Miażdżyca – jak jej przeciwdziałać?

Kluczem do zachowania dobrego zdrowia pozostaje zbilansowana dieta, która będzie opierać się na wartościowych produktach. Zdecydowanie odradza się spożywania tłustych i wysoka przetworzonych produktów, słodyczy, czy nawet picia alkoholu. Za to śmiało można sięgać po owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. W profilaktyce miażdżycy ważne jest zachowanie też optymalnej masy ciała, czy wdrożenie większej dawki ruchu do swojej codzienności. W tym przypadku warto stawiać na sport, który sprawia nam radość, ponieważ nie będziemy mieli problemów z zachowaniem systematyczności. Dodatkowo zaleca się rzucenie palenie i innych używek, a także regularne kontrolowanie poziomu cholesterolu.