zdrowe odżywianie

Jak zdrowo jeść i dlaczego warto dbać o zdrowie

Każdy pewnie słyszał od kogoś, jak ważne jest zdrowe odżywianie dla naszego organizmu. Jak zatem zdrowo jeść? Dlaczego warto dbać o zdrowie? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Jak zdrowo jeść?

Do tego, jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie, najlepiej posłuży Piramida Zdrowego Żywienia. Jej zasady brzmią następująco:

  1. Spożywaj posiłki regularnie – powinno być to podzielone na 4-5 posiłków dziennie. Przerwa między posiłkami powinna być nie dłuższa niż 3-4 godziny.
  2. Spożywaj regularnie duże ilości owoców i warzyw – owe ilości powinny być tak duże, aby stanowiły około połowy, tego, co spożywasz, gdyż to właśnie warzywa i owoce są podstawą Twojej diety. Proporcje powinny prezentować się następująco: ¾ warzywa i ¼ owoce.
  3. Staraj się pić dziennie 2 szklanki mleka – ewentualnie mleko można zastąpić jogurtem bądź kefirem. Regularne spożywanie mleka jest świetnym źródłem wapnia i białka, a także różnych witamin.
  4. Spożywaj pełnoziarniste produkty zbożowe – rób to jak najczęściej, gdyż produkty pełnoziarniste są bogate w witaminy, składniki mineralne, a także błonnik. Jedzenie produktów zbożowych skutecznie obniża również poziom cholesterolu.
  5. Unikaj słodyczy – było to do przewidzenia, ale prawda jest taka, że słodycze są niezwykle kaloryczne i spożywając je, przyczyniamy się do rozwoju nadwagi, zwiększamy ryzyko cukrzycy, a także próchnicy zębów.
  6. Ogranicz spożycie mięsa i tłuszczy zwierzęcych – w przypadku mięsa postaw na chude mięso drobiowe, a chude mięso czerwone spożywaj w mniejszych ilościach. Ogranicz również spożycie tłuszczów zwierzęcych, gdyż duże ilości mogą prowadzić do zwiększenia się ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz nowotworów.
  7. Pij co najmniej 1,5 l wody dziennie – dzięki piciu wody zadbasz o swoją wydolność fizyczną oraz funkcje poznawcze.
  8. Postaraj się nie pić alkoholu – oczywistą rzeczą jest, że alkohol jest szkodliwy dla organizmu i powinno się ograniczyć jego spożycie.

Przygotuj posiłki sam – skorzystaj ze zdrowych przepisów na stronie https://dietly.pl/blog/kategoria/przepisy.

Dlaczego warto dbać o zdrowie?

Istnieje mnóstwo powodów, dla których każdy z nas powinien dbać o swoje zdrowie. Tak wiele bowiem zależy od tego, czy jesteśmy zdrowi, czy też nie. Oto niektóre z powodów tego, dlaczego warto dbać o zdrowie:

– Poprawia się nasze samopoczucie,

– Unikamy różnego rodzaju chorób, zarówno tych fizycznych, jak i psychicznych,

– Poprawia się nasz wygląd fizyczny,

– Zwiększa się odporność naszego organizmu,

– Wzmacnia się nasze ciało,

Podsumowanie

Tak więc widać, że zdrowy tryb życia ma ogromne znaczenie dla nas samych i powinniśmy zrobić wszystko, aby dbać o swoje zdrowie, bo jak mówi słynne powiedzenie: Zdrowie jest tylko jedne. Więcej informacji o zdrowym odżywianiu możesz przeczytać tutaj: https://dietly.pl/blog.