sprzątanie w rękawiczkach

Zadbaj o swoje dłonie – sprzątaj tylko w rękawiczkach!

Teoretycznie każdy z nas wie, że w trakcie sprzątania powinno się nosić rękawiczki. Reklamy środków czystości przedstawiają osobę sprzątającą noszącą ochronne rękawice. Nie raz w swoim życiu słyszeliśmy, żeby je założyć, ale fakty są takie, że nie zawsze to robimy. „Na parę minut się nie opłaca”, „akurat nie mam ich pod ręką”, „to nie jest szkodliwa chemia” – takie wymówki często nam niestety towarzyszą. Dzisiaj zwracamy uwagę na fakt, że to naprawdę istotny problem i warto wyrobić sobie dobry zwyczaj zakładania rękawiczek do sprzątania.

Przede wszystkim niech towarzyszy nam prosta myśl – podczas sprzątania używamy środków, które mają pomóc w pozbyciu się nierzadko trudnych do usunięcia brudów. Te preparaty są tworzone specjalnie z myślą o stosowaniu ich do mycia toalet, pozbycia się kurzu lub trudnych do usunięcia zabrudzeń płyty gazowej. Czy naprawdę chcemy, żeby te środki wchodziły również w interakcję z naszą skórą?

Jeśli nie będziemy używać rękawiczek podczas sprzątania, narazimy się na dolegliwości takie jak sucha lub popękana skóra, zniszczone paznokcie, a czasem nawet ból dłoni. W przypadku kontaktu z chemią nasza skóra będzie po prostu systematycznie niszczona. W myśl zasady, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wyróbmy sobie nawyk stosowania rękawiczek.

Na rynku są różne rodzaje rękawiczek do sprzątania. Najważniejsza zasada to po prostu nosić jakiekolwiek z nich, ale dobrze jest oczywiście wybrać takie, które będą dla nas optymalne. Długie rękawice z mankietami zapobiegną dostaniu się wody do środka i zapewnią nam ochronę przedramienia. Rękawice z bawełnianą wyściółką zapewniają dodatkową ochronę i są łatwiejsze we wkładaniu. Można również zastanowić się nad takim produktem jak rękawice nitrylowe.

Co możemy zrobić poza samym noszeniem rękawiczek, żeby dodatkowo ochronić dłonie? Przed założenie rękawic można same dłonie pokryć warstwą kremu – uzyskamy w ten sposób dodatkową barierę ochronną. Po zdjęciu rękawiczek koniecznie umyjmy dłonie. Dobrym zwyczajem jest także smarowanie dłoni kremami zawierającymi witaminę A.

Opracowanie artykułu: Klaro Krystian Braun.