stomatolog

Jak zadbać o piękne i zdrowe zęby?

Atrakcyjny uśmiech to coś, o czym marzy praktycznie każdy. Znacząco poprawia aparycję, przez co podnosi pewność siebie. Nie jest jednak łatwo utrzymać zęby w idealnym stanie. Wymaga to przede wszystkim regularnej i starannej pielęgnacji. Na czym konkretnie należy się skupić?

Regularne wizyty u stomatologa

Unikanie dentysty jest ogromnym błędem, gdyż skutkuje jedynie pogłębieniem się istniejących problemów. Próchnica nie znika, a jedynie zajmuje coraz większy obszar zęba, przez co może doprowadzić nawet do jego wypadnięcia. Założenie implantu lub mostu będzie z pewnością dużo droższe niż leczenie we właściwym czasie. Dobry stomatolog Kraków z pewnością zadba o to, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych. Dzięki nim da się szybko zauważyć i wyleczyć ewentualne ubytki lub zapalenia zanim zaczną powodować nieprzyjemne objawy.

Wybielanie zębów

Wielu osobom marzy się śnieżnobiały uśmiech, aczkolwiek nie każdy jest w stanie osiągnąć taki efekt samodzielnie. Na kolor zębów ma wpływ wiele czynników, między innymi:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • palenie papierosów,
  • zaniedbania higieniczne,
  • wiek,
  • dieta,
  • zażywanie leki (głównie antybiotyki).

Warto więc udać się do stomatologa, który będzie w stanie pomóc w uzyskaniu pożądanego odcienia. Wybielanie zębów nie jest bolesne ani szczególnie uciążliwe, dlatego nie należy się bać skorzystać z takiej możliwości. Efekt utrzymuje się minimum przez okres dwóch lat, aczkolwiek można go przedłużyć dzięki odpowiedniej higienie, diecie oraz zaprzestaniu palenia tytoniu. Zabieg nie posiada również żadnych skutków ubocznych, jeżeli nie jest wykonywany zbyt często.

Profilaktyka jamy ustnej

Należy także pamiętać o tym, że kluczowy wpływ na stan zębów ma codzienna pielęgnacja. Przede wszystkim trzeba je szczotkować co najmniej dwa razy dziennie. Pasta musi oczywiście zawierać fluor, gdyż zapobiega on tworzeniu się próchnicy oraz remineralizacji szkliwa. Nić dentystyczna powinna być używana codziennie, o czym wiele osób niestety zapomina. Ważna jest również zdrowa, pełnowartościowa dieta i zminimalizowanie ilości przekąsek pomiędzy posiłkami. Szczególnie szkodliwe są zwłaszcza słodycze, gdyż znajduje się w nich bardzo dużo cukru. W czasie jego rozkładu w jamie ustnej tworzy się kwaśne środowisko, co skutkuje uszkodzeniem szkliwa i zwiększeniem prawdopodobieństwa rozwoju próchnicy. Warto więc wyszczotkować zęby po zjedzeniu batona lub przynajmniej użyć odpowiedniego płynu do płukania.