Wizyty u dentysty, czy jest ktoś, kto je lubi? Choć nie należą do najprzyjemniejszych, to paradoksalnie regularne wizyty w gabinecie, mogą pomóc nam uniknąć bolesnych i kosztownych zabiegów. Właśnie dlatego tak ważne są kontrole i profilaktyka.
Po co nam kontrole?
Wizyty kontrolne to bardzo ważny element działań profilaktycznych na rzecz higieny jamy ustnej oraz zdrowych zębów. Na co dzień możemy sumiennie szczotkować zęby, stosować nici dentystyczne czy specjalne płukanki, ale nawet to nie zapewni nam stuprocentowej pewności, że wszystko jest w porządku.
Tylko i wyłącznie wizyta w gabinecie, a także specjalistyczne spojrzenie stomatologa pozwoli dotrzeć do zakamarków, gdzie nasz wzrok nie sięga. Niestety zmiany na uzębieniu bywają niezauważalne, a ślady próchnicy pojawiają się w niewidocznych miejscach. W związku z tym potrzebne jest oczyszczenie powierzchni zębów i ich dokładny przegląd.
Zdarza się również, że sami bagatelizujemy pewne objawy, a skoro nic nas nie boli, to odwlekamy wizytę u specjalisty, a to poważny błąd. Powinna nam przyświecać dewiza: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”. I to właśnie regularne kontrole pomogą nam uniknąć bolesnych i kosztownych zabiegów.
Ponadto, podczas takich wizyt stomatolog nie tylko sprawdzi stan naszej jamy ustnej, ale także może oczyścić zęby z osadów, które powstają wskutek picia kawy lub herbaty, palenia papierosów itd.
Co jaki czas konieczna jest kontrola?
Przyjęło się, że wizyty kontrole w gabinecie dentystycznym dorośli powinni odbywać nie rzadziej niż raz na pół roku. Z kolei dzieci, zwłaszcza te, u których wciąż występują zęby mleczne, muszą odwiedzać stomatologa raz na trzy miesiące.
Tak naprawdę częstotliwość kontroli to sprawa indywidualna, którą ustala lekarz. Jeśli jesteśmy w trakcie leczenia lub nasz stan go zaniepokoi, może on wyznaczyć termin krótszy niż sześć miesięcy.
Jak przebiega wizyta kontrolna?
Każda wizyta u lekarza powinna zacząć się od rozmowy z pacjentem na temat aktualnego stanu zdrowia, a także obserwacji dotyczących konkretnego zagadnienia – w tym przypadku zdrowia uzębienia oraz jamy ustnej.
Profilaktyczne badania dentystyczne polegają przede wszystkim na wzrokowej i dotykowej ocenie zębów, dziąseł, podniebienia itd. Aby to zrobić, stomatolog zazwyczaj zaczyna od usunięcia kamienia i osadów nazębnych, co pozwala mu zauważyć nawet najdrobniejsze zmiany i ubytki.
Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz może zlecić dodatkowe badania lub podjąć się leczenia.
Artykuł opracowany przy współpracy z gabinetem stomatologicznym „Stomatologia Wilczek” z Tarnowskich Gór.