pielęgniarka

Pielęgniarka – bezpieczny zawód przyszłości

Gdyby polecić młodym osobom pracę, o którą nie będą musiały się w najbliższej przyszłości martwić – to byłoby to pielęgniarstwo. Dlaczego?

Starzejące się społeczeństwo, starzejące się pielęgniarki

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych swego czasu opublikowała dane, jak na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniał się średni wiek zatrudnionych pielęgniarek. Obecnie  jest to ponad… 53 lata. Jest to bardzo dużo, zważywszy na to, że niedługo duża część osiągnie wiek emerytalny. Polskę trawi niedobór kadrowy, a będzie jeszcze gorzej…

Szanse na rynku pracy

Sytuacja na rynku pracy sprawia, że pielęgniarki mogą bez problemu zmienić pracę – niezależnie od wieku. Dotyczy to zarówno kobiet przed emeryturą, jak i świeżo wchodzących na rynek pracy adeptek studiów medycznych. Potrzeba personelu zarówno w małych miejscowościach, jak i szpitalach. Osoba, która chce podjąć się pracy jako pielęgniarka ma naprawdę szerokie możliwości.

Ścieżki kariery, możliwości rozwoju

Pracę można znaleźć zarówno na tak zwany etat, jak i dodatkowo – np. obsługa konkretnych godzin. Każde miejsce ma także swoją specyfikę. Inaczej pracuje się w poradni medycyny pracy, gdzie widuje się stale nowe osoby, inaczej w wiejskiej przychodni, gdzie każdy zna każdego.

Także szpital szpitalowi nierówny, a oddział oddziałowi. Kto choć trochę dłużej pracował w służbie zdrowia, wie, jak duże potrafią być różnice. Żeby nie być gołosłownym: zwróćmy uwagę jak odmienną atmosferę, sposób pracy itp. będzie cechował Szpitalny Oddział Ratunkowy, oddział psychiatryczny dla dzieci, oddział neonatologiczny, oddział onkologiczny, oddział chorób wewnętrznych…

Możliwości znalezienie swojej „niszy” są więc ogromne. Co więcej – inny rozwój i odmienną pracę będą miały pielęgniarki, które asystują przy wykonywaniu operacji – np. pielęgniarki anestezjologiczne.

Czynnik ludzki

Tym, co łączy pracę w szpitalu, SORze, przychodni są ludzie. Istotą tego zawodu jest opieka nad drugim człowiekiem, który potrzebuje pomocy. Praca, choć potrafi dać sporo satysfakcji jest wymagająca – codziennie zderzanie się cierpiącymi ludźmi, nieregularny tryb życia (szpitale), dbanie o zdrowie i samopoczucie innych. Czemu więc nie znaleźć miejsca, gdzie zostanie się należycie docenionym – zarówno w kwestiach warunków, jak i finansów?

Różne kierunki, wiele możliwości.

Jak już wspomnieliśmy – w najbliższej (i tej dalszej) przyszłości nie trzeba zbytnio martwić się o możliwość zatrudnienia – niezależnie czy szukamy praca Warszawa, czy czegoś w mniejszej miejscowości. Nie jest powiedziane, że trzeba zostać w Polsce. Możliwy jest także wyjazd zagraniczny i poszukanie w tamtejszych placówkach np. praca Norwegia, gdzie są bardzo dobre warunki zatrudnienia.