covid

Lekarstwo na COVID-19: 21 istniejących leków może ulepszyć metody leczenia

Jedną z rzeczy, których globalna epidemia HIV nauczyła ludzkość, jest to, że opracowanie jednego konkretnego leku do wyleczenia może zająć dziesięciolecia i może być niezwykle kosztowne. Świat przypomniał sobie tę twardą prawdę w tym roku, kiedy ogłoszono pandemię COVID-19. Nowe badanie daje jednak nową nadzieję, ponieważ naukowcy identyfikują 21 istniejących leków, które mogą ulepszyć metody leczenia nowej choroby.

Nowe badanie sugeruje, że lepsze leczenie COVID-19 jest możliwe

Kiedy COVID-19 stał się pandemią na początku tego roku, sprawy zaczęły wyglądać bardzo szybko. Szczepionka zapobiegająca zakażeniu SARS-CoV-2 nie jest jeszcze dostępna, nie mówiąc już o specyficznym leku przeciwwirusowym przeciwko tej chorobie. Świat nie jest jednak całkowicie bezbronny.

Badanie przeprowadzone przez grupę naukowców zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie Nature, w którym wykryto 100 cząsteczek utrudniających replikację wirusa. W badaniu zidentyfikowano również 21 istniejących leków, które wykazują obiecujące wyniki w leczeniu COVID-19, gdy są podawane w określonych dawkach.

Jak dotąd jest to największa biblioteka znanych leków, które mogą spowolnić replikację SARS-CoV-2 i działanie przeciwwirusowe. Spośród 21 leków 13 okazało się skuteczne, gdy były podawane w stężeniach, a cztery związki podobno poprawiały działanie remdesiviru.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków przyznała wcześniej zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach remdesivir jako standardowej substancji leczniczej dla pacjentów z COVID-19. Było to następstwem badania klinicznego przeprowadzonego przez National Institutes of Health, w którym lek przeciwwirusowy „wykazał obiecujące wyniki” w leczeniu choroby wywoływanej przez SARS-CoV-2.

Dalsze badania kliniczne zidentyfikowanych substancji będą kontynuowane, ale przy zastosowaniu tego podejścia polegającego na „zmianie przeznaczenia znanych leków”, jak stwierdza artykuł, oznacza to przyspieszenie odpowiedzi w leczeniu pacjentów z COVID-19 na całym świecie. „Badanie to znacznie rozszerza możliwe opcje terapeutyczne dla pacjentów z COVID-19, zwłaszcza że wiele cząsteczek ma już kliniczne dane dotyczące bezpieczeństwa u ludzi” – powiedział Sumit Chanda (przez EurekAlert ), współautor badania i wirusolog z Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute.

Ochrona przed COVID-19: najlepsza rada, aby uniknąć zarażenia koronawirusem

Jak to się mówi, lepiej zapobiegać niż leczyć. Postęp w rozwoju leków przeciwwirusowych i szczepionek nie powinien prowadzić do samozadowolenia. Na szczęście można zabezpieczyć się i zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem.

Biorąc pod uwagę znane sposoby rozprzestrzeniania się wirusa , zaleca się, aby ludzie często dokładnie myli ręce mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund za każdym razem i unikali dotykania oczu, nosa i ust. Jeśli nie masz dostępu do mydła i wody, można używać środków do dezynfekcji rąk zawierających co najmniej 60% alkoholu. Zachowaj co najmniej sześć stóp fizycznej odległości od innych ludzi, aw miejscach, w których nie jest możliwe utrzymanie twarzy, zaleca się zakrywanie twarzy.