Stulejka to najczęściej występująca patologia męskiego prącia i nie pojawia się ona tylko w wieku dziecięcym, ponieważ wielu mężczyzn nawet w wieku dojrzałym cierpi na niemożność odprowadzenia napletka z żołędzia.
Objawy stulejki
Napletek stanowi ruchomą część męskiego prącia. Ochrania ona wrażliwą skórę żołędzi przed ewentualnym szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jeśli napletek pełni prawidłową swoją funkcję to powinien on dać się odprowadzić do rowka zażołędnego, który znajduje się między żołędziem a trzonem penisa, niezależnie czy będzie to stan spoczynku czy podczas erekcji. Podczas wzwodu napletek rozciąga się wzdłuż prącia, natomiast po jego odprowadzeniu można dostrzec ujście cewki moczowej, a pod spodem penisa wędzidełko spełniające rolę, która uniemożliwia zsunięcie napletka za daleko.
Stulejka to patologia w budowie napletka. Jej skutkiem jest uniemożliwienie albo w znacznym stopniu utrudnienie odprowadzenie napletka aż do rowka zażołędnego podczas spoczynku penisa i/albo podczas wzwodu. Stulejką ma miejsce również wtedy, kiedy można ściągnąć napletek z żołędzia, ale to wiąże się z uczuciem bólu i ucisku podczas erekcji. Stulejka tuż obok załupka – to jeden z najczęściej pojawiających się defektów w budowie męskiego narządu kopulacyjnego. To schorzenie odnosi się do 8-12% spośród mężczyzn, którzy nie zostali obrzezani po urodzeniu się.
Zagrożenia spowodowane powstaniem stulejki
Stulejka nie jest groźna dla zdrowia mężczyzny, ale może być ona przyczyną powikłań, jak np. nawracające zakażenia albo infekcje układu moczowego. To również potencjalne zagrożenie dla partnerki seksualnej chorego, gdyż stulejka jest uznawana za przyczynę infekcji intymnych kobiet. Niestety, ale wielu mężczyzn nie zachowuje właściwej higieny z powodu stulejki, ponieważ odprowadzenie napletka wiąże się nie tylko z bólem, ale również z uczuciem dyskomfortu. Wtedy pod napletkiem gromadzi się mastka. Podczas kontaktu ze złogami rozkładającego się moczu i nasienia powstaje środowisko dla rozwoju bakterii.
Inny błąd mężczyzn to odprowadzanie napletka na siłę, co prowadzi do urazów, a potem do bliznowaceń utrudniających/uniemożliwiających ściąganie napletka. Nie zaleca się samodzielnych prób poradzenia sobie ze stulejką, bo mogą one zaszkodzić. Więcej na temat schorzenia, a także przebiegu operacji usuwania stulejki przeczytamy na Zabieg stulejki Gdynia – Gdańsk, gdzie zespół specjalistów szczegółowo opisuje procedurę przed, w trakcie i po zabiegu. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu prącia warto niezwłocznie udać się na konsultację do specjalisty.
Stulejka u dzieci
Istotne jest, aby odróżnić stulejkę będącą zjawiskiem patologicznym od niemożności odprowadzenia napletka wśród noworodków, niemowląt oraz małych dzieci, ponieważ jest ona fizjologiczna, a u małych chłopców napletek jest sklejony wraz z żołędzią poprzez mastkę. Jeśli u dziecka 2-3-letniego nie można wciąż ściągnąć napletka to trzeba się skonsultować z chirurgiem dziecięcym, bo może okazać się, iż trzeba będzie wykonać operację. Specjalista może najlepiej wskazać na właściwą przyczynę tej sytuacji – czy to jest sklejenie napletka z żołędzia czy tez stulejka. W przypadku stulejki trzeba będzie wykonać leczenie chirurgiczne.
Chirurgiczne leczenie stulejki
Stulejka może być albo wrodzona, albo nabyta niezależnie od wieku. Jeśli jest ona nabyta to jest ona wskazaniem do wykonania zabiegu. Stulejkę można leczyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wykonanie plastyki, a drugi obrzezanie. Z reguły lekarze proponują plastykę napletka. Polega ona bowiem na poszerzeniu ujścia napletka, żeby jego odprowadzenie z żołędzi było możliwe podczas jednoczesnego zachowania pełnej funkcjonalności wskazanego fragmentu penisa. Zabieg ten można przeprowadzić u dzieci, dojrzewających chłopców oraz u mężczyzn niezależnie od wieku. Zwykle plastyka napletka wystarczy, żeby pozbyć się tego wstydliwego problemu, natomiast w wybranych przypadkach trzeba będzie wykonać obrzezanie polegające na wycięciu pierścienia zwężającego z częścią albo całością napletka. Zabieg usunięcia stulejki jest krótki i prosty. Kiedy wykona się go wcześniej to jest mniejsze ryzyko powrotu choroby.