Wiele osób kojarzy wizytę u dentysty jako absolutną konieczność, gdy ból zaczyna uprzykrzać życie i niemalże uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. A przecież wystarczyłoby co jakiś czas pojawiać się w gabinecie stomatologa profilaktycznie, w celu dokonania przeglądu uzębienia. wtedy zęby leczone są na bieżąco i nie dochodzi się do sytuacji skrajnych, gdy pojawia się uporczywy ból.
Jak przygotować się do wizyty u dentysty?
Przede wszystkim osoby bojące się powinny głęboko odetchnąć. Nowoczesne techniki stomatologiczne i znieczulenie pozwalają na leczenie zębów bez odczuwani właściwie bez jakiegokolwiek dyskomfortu. Z kolei od strony “technicznej” priorytetem jest dokładne umycie zębów. Dzięki temu stomatolog będzie mógł właściwie ocenić stan uzębienia pacjenta bez konieczności użycia narzędzi w celu bieżącego oczyszczana zębów z resztek pokarmu. Ma to dodatkowe znaczenie dla komfortu obu stron. Pacjent nie stresuje się dodatkowymi (wstępnymi) czynnościami w obrębie jego jamy ustnej, a dentysta nie odczuwa dyskomfortu w postaci widoku resztek ostatniego posiłku pacjenta.
Przygotowanie do wizyty, w kontekście chorób jamy ustnej
Dentysta to także lekarz. Jeśli w obrębie jamy ustnej od ostatniej wizyty pojawiły się jakieś problemy, to warto poinformować o tym swojego stomatologa. Szczególnie, jeśli od owej ostatniej wizyty minął dłuższy okres czasu. Dobrze jest wtedy przygotować dokumentację medyczną, która zawierać będzie opisy leczenia, czy zdjęcia rentgenowskie. Dzięki temu stomatolog ma lepszy ogląd na bieżący stan pacjenta i jest w stanie w bardziej efektywny sposób dobrać metody leczenia. W przypadku bardziej złożonych problemów zdrowotnych dobrym pomysłem jest przygotowanie listy objawów związanych z obrębem jamy ustnej. Wtedy pacjent w stresie nie musi przejmować się tym, że zapomni o czymś powiedzieć, a sam dentysta może bardziej szczegółowo przyjrzeć się miejscu, które wywołuje ból.
Ważne informacje, które warto przekazać dentyście na początku wizyty
Przed samą wizytą dobrze jest zastanowić się nad bieżącym stanem zdrowia. Jakie dolegliwości dotyczą organizmu jako całości, a nie tylko jego części, którą jest jama ustna. Lekarz stomatolog na początku wizyty powinien być poinformowany o ewentualnym nosicielstwie jakichkolwiek wirusów, przeziębieniu lb infekcji pacjenta, a także o miesiączce lub ciąży. Ma to wpływ na wybór metod leczenia. Jeżeli wizyta ma charakter konsultacji, to dobrze jest powiedzieć dentyście o ilości spożywanego alkoholu oraz o tym, czy jest się palaczem (i ile się pali).