lekarz online

Dlaczego konsultacje lekarskie online są przydatne?

Konsultacje online to zupełnie nowa forma komunikacji między lekarzem a pacjentem, która pojawiła się w Polsce dopiero w ciągu ostatnich 10-15 lat. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych usług, z której dziennie korzystają miliony Polaków. Dlaczego więc warto korzystać z konsultacji i wypisywania recept online?

Dlaczego konsultacje lekarskie online?

Konsultacje online z lekarzem mogą być przydatne i wygodne dla pacjentów, którzy chcą przede wszystkim wyjaśnić recepty już otrzymane od lekarza. Na przykład, aby dowiedzieć się, dlaczego dany lek został przepisany, kiedy należy spodziewać się zmiany dawki itp.

Komunikacja online z lekarzem może być konieczna także w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi, którzy są regularnie monitorowani przez lekarza prowadzącego, ale chcą poznać pewne niuanse swojego stanu, które nie wymagają badania.

Wreszcie Internet jest także jedną z niewielu możliwości do porozumienia się z lekarzem. Osoby mieszkające poza miastem lub niemogące wyjść z domu dzięki konsultacjom online mogą w bezpieczny sposób dowiedzieć się o swoim stanie zdrowia.

Korzyści z konsultacji lekarskich online

Lekarze twierdzą, że w połowie przypadków wstępną konsultację można przeprowadzić online – i nie wpłynie to na jej jakość. Wynika to z faktu, że podczas wstępnej konsultacji lekarz rodzinny najczęściej ustala jakie testy i badania są potrzebne do postawienia diagnozy. Wśród niewątpliwych zalet znalezienia pomocy lekarskiej online są m.in.:

  • Komunikacja z lekarzami z całej Polski bez wychodzenia z domu;
  • Duża szybkość odpowiedzi na pytanie pacjenta;
  • Wystawienie e-Recepty dzięki skorzystaniu z e-Wizyty dostępnej w całym kraju;
  • Możliwość komunikowania się z lekarzem rzadkiej specjalizacji (np. psychiatra), który może nie być dostępny w miejscu zamieszkania pacjenta.

E-recepty online – wygodniejszy zastępca papierowych recept

E-recepty wystawiane online są coraz częściej stosowanym środkiem wystawiania recept. Wystarczy pokazać w aptece otrzymany kod SMS, Indywidualne Konto Pacjenta lub PDF ze skanem recepty, która będzie zaakceptowana przez każdą aptekę. Recepta online to także szereg innych korzyści, takich jak:

  • Informacje o leku, dawkowaniu, czasie przyjmowania, przeciwwskazaniach;
  • Wcześniejsza możliwość sprawdzenia dostępności leku w aptece;
  • E-recepta nie może zostać zgubiona ani sfałszowana.

Konsultacje online z lekarzem

Kompetencje lekarzy podczas e-Wizyt obejmują te same obowiązki jak lekarzy, z którymi spotykamy się w klinice. Co więcej, często e-Wizyta u lekarza, takiego jak psychiatra jest najszybszą formą kontaktu ze specjalistą w momencie pogorszenia się lub pojawienia objawów wywoływanych zaburzeniami psychicznymi, nadmiernym stresem lub napięciem nerwowym.

Konsultacje specjalistyczne odbywają się anonimowo. Dzięki temu pacjent znajduje się w komfortowej sytuacji, a wyspecjalizowany w e-Wizytach lekarz pomoże w postawieniu prawidłowej diagnozy, przeprowadzenia spotkania terapeutycznego, czy wypisania e-Recepty.