Dlaczego warto wykonywać mezoterapię igłową?

Mezoterapia igłowa to najczęściej wykonywany zabieg, który ma za zadanie zmniejszyć oznaki starzenia się skóry, a także ukryć przebarwienia, zmiany potrądzikowe czy blizny oraz zmarszczki pod oczami. Zabieg stosuje się również przy likwidacji cellulitu, lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej oraz w stymulacji wzrostu włosów. Dlaczego jeszcze warto ją wykonywać? Podpowiadamy.

Czym tak naprawdę jest mezoterapia igłowa? 

Na czym polega mezoterapia igłowa? Inaczej nazywana intradermoterapią polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzykiwaniu mikroskopijnych dawek leków lub innych substancji aktywnych przy pomocy iniekcji bezpośrednio w wybrany fragment skóry. Nazwa została wprowadzona na podstawie określenia metody leczenia schorzeń tkanek pochodzących z mezodermy. Pozwala ona na szybkie uzyskanie świetnych efektów odnowy naskórkowej. Dzięki pokonaniu bariery skóry składniki preparatu mają możliwość szybkiego działania, ponieważ wstrzykiwane są bezpośrednio do skóry właściwej.

Jak wygląda zabieg mezoterapii?

Zabieg mezoterapii igłowej skóry wykorzystuje dwa różne mechanizmy działania. Pierwszym z nich jest wywołanie stanu zapalnego poprzez celowe uszkodzenie tkanek licznymi nakłuciami, które powodują w skórze właściwej pobudzenie fibroblastów, czyli komórek skóry. One z kolei dzielą się i łączą substancje budujące skórę właściwą, czyli włókna kolagenowe i elastynowe, do których należy znany większości osób kwas hialuronowy. Po stanie zapalnym dochodzi do powstania nowych naczyń krwionośnych, na skutek czego mamy do czynienia z remodelingiem tkanek.

Drugim mechanizmem jest działanie substancji wstrzykiwanej w skórę, a także wspieranie procesów naprawczych i regeneracyjnych podawanymi substancjami. Można je podawać metodą manualną przy pomocy strzykawki z odpowiednio dobraną długością i grubością igły bądź mechanicznie, za pomocą specjalnego pistoletu. Urządzenie to pozwala na dokładne ustalenie głębokości wstrzyknięcia oraz ilości mieszaniny podanej podczas jednego wkłucia. W trakcie zabiegu zaleca się stosowanie głównie igieł z oznaczeniami 27G, 30G lub 32G o długości od 4 do 10 milimetrów, które ustalane są w zależności od przeznaczenia. Ten zabieg medycyny estetycznej jest całkowicie bezbolesny, bowiem na samym początku wykonania zabiegu podawany jest krem znieczulający.

Mezoterapia igłowa – jak często ją wykonywać? 

Zabieg mezoterapii igłowej zaleca się wykonywać nawet przed 25. roku życia. W tym okresie są to jednak zabiegi prewencyjne, które mogą pomóc utrzymać skórę w dobrej kondycji jak najdłużej. W takim okresie życia zwykle wystarczą 2 zabiegi w roku. Z kolei po 30. roku życia zaleca się serię w postaci od 2 do 6 zabiegów w odstępie 10-14 dni, gdzie efekty mezoterapii będą widoczne niemalże od razu. Kolejne z nich wykonuje się po 3 tygodniach i miesiącu, a przypominający mogą występować co pół roku. Wykwalifikowany kosmetolog po zdiagnozowaniu skóry sam zaproponuje ilość zabiegów oraz rodzaj samej terapii.

Mezoterapia igłowa jest jednym z najlepszych narzędzi do walki z wieloma problemami skórnymi. Najczęściej stosuje się ją na twarzy, szyi czy dekolcie oraz na powierzchni rąk. Wskazaniami do zabiegu są przede wszystkim objawy starzenia, a więc wiotka, pozbawiona elastyczności i napięcia skóra, a także zmiany potrądzikowe oraz blizny. Świetnie nada się na usuwanie przebarwień, worków pod oczami oraz zasinieniami. Częstymi klientkami są osoby, które uskarżają się na rozstępy, cellulit czy uszkodzenia posłoneczne. Najlepsze efekty będą osiągać osoby, których cera jest także mocno zmęczona, a już po pierwszym zabiegu widoczne są rezultaty.