operacja-plastyczna-brzucha

Plastyka brzucha – przebieg i zalecenia przed operacją

Plastyka powłok brzusznych, określana również mianem abdominoplastyki, to zabieg, sprowadzający się do usunięcia nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, zlokalizowanej w obszarze brzucha. Jego efektem będzie również wzmocnienie napięcia powięzi oraz mięśni, występujących w tej partii ciała. Nadrzędnym celem takiej ingerencji chirurgicznej będzie płaski, jędrny brzuch oraz wyraźnie podkreślona talia. Już na wstępie warto zaznaczyć jednak, że abdominoplastyka nie leczy otyłości i nie usuwa blizn czy rozstępów. Jak przebiega taki zabieg i w jaki sposób się do niego przygotować?

W jaki sposób przygotować się do zabiegu abdominoplastyki?

Zanim pacjent trafi na stół operacyjny, konieczne będzie wykonanie całego szeregu badań laboratoryjnych. To przede wszystkim morfologia krwi, ale również i badanie układu krzepnięcia, CRP i elektrolitów, kreatyniny, białka, glukozy, HbsAb i antyHCV. Niezbędne będzie też badanie ogólne moczu, choć niektórzy lekarze mogą zlecić również badania dodatkowe, jak np. RTG, EKG czy USG jamy brzusznej, co będzie zależne przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta.

Na ogół operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Taki zabieg plastyki brzucha będzie determinować konieczność pozostania na czczo minimum 6 godzin przed jego rozpoczęciem. W dniu zabiegu, w godzinach porannych, zalecana jest również kąpiel z użyciem mydła antyseptycznego. Tuż przed zabiegiem na skórę naniesione zostaną stosowne linie.

Spore wyzwanie czeka głównie palaczy, gdyż będą oni musieli odstawić nikotynę już trzy tygodnie przed planowanym terminem operacji. Jest to konieczne ze względu na negatywny wpływ palenia papierosów na proces gojenia się ran.

Jak przebiega plastyka brzucha?

Plastyka brzucha rozpoczyna się od nacięcia, przebiegającego wzdłuż górnej krawędzi włosów łonowych. Pępek uwalniany jest z osobnego cięcia o okrężnym charakterze, dzięki czemu w późniejszym etapie można zmienić zarówno jego kształt, jak i położenie. W kolejnym etapie chirurg skupia się na ściągnięciu ku sobie oraz zszyciu powięzi, znajdującej się na dwóch dużych mięśniach prostych brzucha. Całość wieńczy wycięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, zszycie brzegów rany i wszycie pępka w odpowiednio przygotowany otwór. Efektem takich działań będzie blizna pooperacyjna, której wielkość uzależniona jest od ilości usuniętej skóry. Taka operacja kończy się założeniem drenu i szwów na skórę oraz tkanki podskórne. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Sprawdź, jak dokładnie przebiega operacja plastyczna brzucha, jak się do niej przygotować i jaka jest cena tego zabiegu w jednej z renomowanym Kliniki Medycyny Estetycznej Derm-Estetyka.

Zalecenia okresu rekonwalescencji

Okres rekonwalescencji po plastyce brzucha wiąże się z koniecznością ścisłego dostosowania do zaleceń chirurga. W ciągu kolejnych dni z pewnością pojawią się dolegliwości bólowe, które można łagodzić przy pomocy powszechnie dostępnych środków. Normalnym objawem będą również zaczerwienienia i obrzęki w operowanej okolicy. Dyskomfort w tym obszarze powinien ustąpić po upływie 3 tygodni, choć nie oznacza to jeszcze zakończenia okresu rekonwalescencji. Sam opatrunek zdjęty zostaje już pod 2 dniach, zaś szwy usuwane są po upływie 2 tygodni. Po tym czasie może nastąpić powrót do normalnej aktywności życiowej. Nie dotyczy to jednak ćwiczeń fizycznych, które można rozpocząć dopiero po upływie ok. 2 miesięcy.

Pierwszy miesiąc po zabiegu niesie ze sobą również konieczność zakładania elastycznego bandaża lub odzieży uciskowej przez całą dobę, a po upływie tego czasu tylko w dzień przez okres kolejnych 14 dni. Ważne będzie również wprowadzenie diety bogatobiałkowej oraz ochrona przed skrajnymi temperaturami i światłem słonecznym. Nie można zapominać też o regularnych kontrolach, które powinny odbywać się w pierwszym, trzecim i szóstym miesiącu oraz rok po zabiegu.