Liposukcja ud jest zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej, który polega na odsysaniu nagromadzonego tłuszczu. Na wstępie należy zaznaczyć, że usuwanie tłuszczu z ud przy pomocy diety oraz intensywnych ćwiczeń jest bardzo trudnym zadaniem. Często zdarza się tak, że nawet znaczne zniwelowanie masy ciała nie jest zauważalne w okolicach ud. Liposukcja ud jest więc szansą dla wielu osób na powrót do wymarzonej sylwetki, jest również jednym z najczęściej przeprowadzonych typów zabiegów medycyny estetycznej. Powinno się jednak pamiętać, że jest zabiegiem chirurgicznym, dlatego powinno być bardzo dobrze przemyślana i skonsultowana ze specjalistą.
Jak przebiega zabieg liposukcji ud?
Pierwszym krokiem jest wykonanie szeregu badań, które mają potwierdzić, że pacjent może zostać poddany zabiegowi liposukcji. Jeżeli wyniki będą zadowalające lekarz może przystąpić do wykonywania zabiegu. W pierwszej kolejności dokładnie zaznacza na udach wszystkie miejsca, z których planuje się usunięcie tkanki tłuszczowej. Należy również wspomnieć, że odsysanie tłuszczu jest bezbolesnym zabiegiem, ponieważ przeprowadzane jest z wykorzystaniem znieczulenia. Pod linkiem dowiesz się więcej, jak przebiega liposukcja ud i łydek w klinice z wieloletnim doświadczeniem w tego rodzaju zabiegach. Istota zabiegu polega na wykonaniu bardzo niewielkich nacięć, którymi wprowadza się specjalną rurkę, która rozbija zgromadzony tłuszcz, a następnie zostaje on odessany z organizmu. Zabieg liposukcji ud jest bezpieczny, ponieważ nie naruszone zostają tkanki mięśniowe oraz naczynia krwionośne. W uzasadnionych przypadkach wykorzystuje się roztwór soli fizjologicznej, który ułatwia cały proces i redukuje występowanie obrzęku.
Regeneracja organizmu po liposukcji ud
Z racji tego, że liposukcja ud jest zabiegiem inwazyjnym musi upłynąć pewien okres czasu, aby organizm w pełni się zregenerował. Normalnym jest fakt, że pacjent może być obolały, z reguły nogi są sztywne i opuchnięte, występuje również piekący ból. W celu zminimalizowanie odczuwanego bólu zaleca się noszenie specjalnych uciskowych ubrań, które redukują opuchliznę i nadają sylwetce odpowiedni kształt. Ważne jest również to aby powstrzymać się przez około półtora miesiąca po wykonaniu zabiegu od wysiłku fizycznego. Już po niecałym miesiącu osoba poddana zabiegowi zauważy pozytywne efekty odessania tłuszczu z ud. Finalny efekt uwidocznił się jednak dopiero po przynajmniej 6 miesiącach. Sposób regeneracji organizmu po liposukcji uzależniony jest od ilości usuniętej tkanki tłuszczowej oraz indywidualnych cech organizmu pacjenta.
Niepożądane skutki uboczne
Wszystkie zabiegi chirurgii estetycznej powiązane są z ryzykiem wystąpienia niechcianych skutków ubocznych oraz powikłań. Do najczęściej występujących komplikacji po przeprowadzeniu liposukcji ud należą utrata czucia w nogach, zjawisko zbijania się tłuszczu w tak zwane grudki, nieestetyczne przebarwienia skóry jak również powstawanie swego rodzaju dołków na skórze ud w punktach, przez które wprowadzana była rurka do odsysania. Dodatkowo występować może znaczne zapadanie się skóry w miejscach, które pozbawione zostały dużej ilości tkanki tłuszczowej oraz powstawanie zakrzepów i innych infekcji.